Chemia basenowa

Baseny z oferty TAPIS.PL Leżaki do ogrodu Galeria basenów TAPIS.PL
» Baseny « » Wanny SPA « » Aktualności « » Promocje « » Dla prasy i architektów « » Kontakt «

Aby utrzymać krystalicznie czystą wodę w basenie, niezbędne jest użycie chemii basenowej. W basenach, w których jest woda stojąca. W wodzie takiej występują dobre warunki do rozwoju grzybów, bakterii czy glonów, które mogą powodować liczne infekcje u osób kąpiących się.

Szybkie rozmnażanie bakterii prowadzi do powstania licznych zabrudzeń wody, których nie oczyści sama pompa filtrująca. Z oczyszczeniem wody w basenie z zanieczyszczeń poradzą sobie tabletki wielofunkcyjne, które są najczęściej wybierane przez użytkowników. Są to preparaty o różnych właściwościach - dezynfekujących, zapobiegających powstawaniu glonów i zbijających brud w większe cząsteczki. Jeżeli jednak pomimo zastosowania tabletek tego typu woda nie jest czysta, zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem!

Przykładowy zestaw chemii basenowej zawiera:

  • pH-Minus w proszku - środek do regulacji pH (5kg)
  • tabletki 20g - środek do dezynfekcji wody chlorem (2x1kg)
  • środek glonobójczy (1L)
  • szokowy (2kg) - środek do chlorowania szokowego
  • flokulant w nabojach (1kg)
  • zestaw do pomiaru zawartości chloru i ph w wodzie

Poniżej w sposób dokładny postaramy sie wyjaśnić i opisać każdy etap oczyszczania wody. Podamy również najlepiej działające sposoby oraz preparaty do zwalczania zanieczyszczeń.


Oczyszczanie wody w basenie dzielimy na 4 etapy:


Etap pierwszy – regulacja pH.

Podstawowym warunkiem odpowiedniej pielęgnacji wody w basenie jest regulacja pH. Odczytując pH mamy informację o tym, czy woda jest kwaśna czy zasadowa. Utrzymanie wartości pH na właściwym poziomie pozytywnie wpływa i znacznie zwiększa działanie stosowanych środków.

Pomiar odczynu pH wody powinno się przeprowadzać co najmniej raz w tygodniu. Odpowiednie dla skóry ludzkiej pH znajduje sie w przedziale 7,0 – 7,4 i o takim odczynie, obojętnym (pH 7) lub lekko zasadowym (pH powyżej 7) powinna być woda w basenie. Poziom pH wody należy szczególnie kontrolować podczas upałów, gdyż wtedy podwyższa się, natomiast po opadach deszczu ulega obniżeniu.

Pomiar pH wykonuje sie za pomocą odpowiednich testerów, które potrafią poza określeniem kwasowości i zasadowości wody, wskazywać również ilość chloru.

Ciekawymi rozwiązaniami są elektroniczne miernik pH. Są to bardzo poręczne i łatwe w obsłudze urządzenia, dzięki którym można zmierzyć poziom pH oraz chloru w wodzie basenowej.

Po zmierzeniu pH i stwierdzeniu, że nie znajduje się ono w pożądanym przedziale 7,0 – 7,4 , należy użyć środków podnoszących lub obniżających pH.


Etap drugi – dezynfekcja.

Mikroorganizmy, które rozmnażają się w wodzie basenowej są przyczyną śliskiego osadu na dnie basenu. Nawet niewielka ilość bakterii czy grzybów może powodować podrażnienia skóry kąpiących się osób, dlatego środki chemiczne należy stosować już od czasu napełnienia zbiornika. Istnieją dwa sposoby chemicznej dezynfekcji: metoda tlenowa oraz metoda chlorowa, w zależności od czynnika niszczącego drobnoustroje.

W metodzie chlorowej bakterie są niszczone za pomocą aktywnego chloru. Dlatego iż chlor jest gazem, produkuje się go w związkach z innymi substancjami aby ułatwić jego aplikację. Dlatego też mamy do dyspozycji w sprzedaży granulaty i tabletki z chlorem.

W przypadku braku tolerancji chloru i ewentualnych podrażnień skóry i okolic oczu można spróbować łagodniejszego sposobu walki z glonami i bakteriami, wybierając środki do oczyszczania wody na bazie aktywnego tlenu. Sposób ten zapewnia wysoki poziom higieny, działa skutecznie, a przede wszystkim jest delikatny dla skóry i włosów człowieka.


Etap trzeci – walka z algami.

Algi to inaczej mówiąc glony, są to mikroorganizmy wielokomórkowe, które potrafią się bardzo szybko rozmnażać. Powstają łącząc nieorganiczne związki zawarte w wodzie, które są źródłem zanieczyszczeń. To właśnie algi powodują śliski osad na dnie i ścianach basenu. Chlorowanie w takim przypadku jest niewystarczające, choć w początkowej fazie stosowania może dawać niezłe efekty. Z czasem glony wykazują odporność na związki chloru i wtedy należy użyć specjalnego środka do zwalczania alg.


Etap czwarty – koagulacja.

Podczas oczyszczania wody w basenie niezbędne jest także usunięcie najmniejszych cząstek, które są rozpuszczone w wodzie, czyli soli, kwasów, zasad, aminokwasów i mocznika. W tym celu należy zastosować środek koagulacyjny. Jego działanie powoduje łączenie się zanieczyszczeń w większe skupiska, które następnie są łatwiejsze do wychwycenia filtr w pompie. Większe zanieczyszczenia, które opadają na dno basenu trzeba usunąć za pomocą odkurzacz, który należy podłączyć do pompy.

Krystalicznie czysta, higieniczna woda może występować w każdym basenie. Po zastosowaniu się do powyższych informacji i porad, jesteście Państwo w stanie samodzielnie zadbać o zdrową i przyjemną kąpiel we własnym basenie.


 

  Zobacz nasze realizacje z innych działów:
  » Baseny Galeria « » Grille Galeria «

  Zobacz nasze realizacje z innych działów:
» Sauny Galeria « » Galeria Kominków «