DGP - dystrybucja gorącego powietrza

 

Podział systemów dystrybucji gorącego powietrza (DGP)

Powietrze ogrzane przez wkład kominkowy może być rozprowadzane do innych pomieszczeń, zarówno w sposób GRAWITACYJNY jak i WYMUSZONY (z wykorzystaniem aparatu nawiewnego). Kryterium wyboru systemu dystrybucji jest wielkość powierzchni do ogrzania, jeśli chcemy ogrzać powierzchnię nie większą niż pomieszczenie, w którym znajduje się kominek i pokoje sąsiadujące, powinniśmy zdecydować się na układ z grawitacyjnym obiegiem powietrza. Gorące powietrze (lżejsze od chłodnego) będzie przemieszczało się ku górze do komory grzewczej i przewodami grzewczymi do pomieszczeń, na zasadzie tzw. wyporu termicznego.


Kiedy stosujemy grawitacyjne, a kiedy wymuszone rozprowadzenie DGP?

Dla odległości większych niż 2-3 metry od czopucha kominka, przepływ grawitacyjny jest już niewystarczający. Gorące powietrze wówczas nie dochodzi do wylotów lub jego prędkość jest mała (co przekłada się na niską sprawność ogrzewania). Zalecamy wówczas wymuszony system dystrybucji gorącego powietrza.


Jak wykonać grawitacyjne rozprowdzenie powietrza z kominka?

Musimy zwrócić uwagę, aby wszystkie przewody rozprowadzające były możliwie jak najkrótsze (maksymalnie do 3m), w miarę podobnej długości i dobrze izolowane, dodatkowo powietrze nie może być rozprowadzane do zbyt wielu pomieszczeń. Zastosowane rury elastyczne aluminiowe powinny być niepalne, mieć niskie opory przepływu i posiadać odpowiednią temperaturę pracy. Grawitacyjny układ dystrybucji ciepłego powietrza nie wymaga dużych nakładów finansowych, jest w pełni niezależny i niezawodny, nie pozwala jednak na ogrzewanie większych powierzchni oraz na sterowanie jego skutecznością.Rys: Układ grawitacyjnego rozprowadzenia gorącego powietrza.

Jak wykonać wymuszone rozprowadzenie powietrza z kominka (z turbiną)?

Systemy wymuszone dają dużo większe możliwości w porównaniu do układów grawitacyjnych. Sercem systemu jest aparat nawiewny - turbina (np. KWLINE T600), zasysająca gorące powietrza ogrzane przez wkład kominkowy i tłocząca je do wszystkich odnóg systemu. Zalecamy użycie turbiny z bypassem i filtrem - model KWLINE TB600. Bypass zabezpiecza urządzenie przed przegrzaniem, a metalowy filtr przechwytuje cząsteczki pyłu.

Ciepłe powietrze rozprowadzane jest do poszczególnych pomieszczeń za pomocą odpowiednich rur lub prostokątnych kanałów, o odpowiednich przekrojach i właściwej odporności termicznej. Rury łączące okap kominka z aparatem nawiewnym powinny mieć możliwie maksymalne przekroje. Izolacja termiczna kanałów zapobiega stratom ciepła oraz zaburzeniom strumienia powietrza, a także spełnia rolę tłumika akustycznego instalacji grzewczej. Maksymalna odległość wylotów ciepłego powietrza od aparatu nawiewnego nie powinna przekraczać 10m.

Odpowiedni dobór aparatu nawiewnego pozwala na skuteczny nadmuch ciepłego powietrza nawet do najbardziej odległych kratek. Temperatura powietrza dopływającego do takiego aparatu nie może przekraczać 150°C. Aparatu nawiewnego nie wolno zabudowywać materiałem izolacyjnym, a odległość ustawienia urządzenia od kominka nie powinna przekroczyć 4m. Przed aparatem nawiewnym zalecane jest stosowanie specjalnego bypassu z termostatem bimetalicznym i przepustnicą, który spełnia zadanie zaworu bezpieczeństwa w przypadku braku prądu. Gorące powietrze jest wówczas wyprowadzane przez jego króciec do wydzielonego pomieszczenia. Ponadto bypass posiada dodatkową funkcję w przypadku, gdy aparat nawiewny pracuje, a temperatura przepływającego powietrza jest wysoka, przez króciec bypassu automatycznie pobierane jest chłodne powietrze, które miesza się z gorącym dopływającym z okapu kominka, ograniczając maksymalną temperaturę doprowadzonego do kratek powietrza do 110°C.

Zastosowanie bypassu umożliwia zasilanie układu DGP powietrzem o temperaturze nawet 180°C. Bypass dodatkowo posiada metalowy filtr oczyszczający powietrze dostające się do aparatu. Gdy nie przewidziano zastosowania bypassa, przed wlotem do aparatu nawiewnego powinien zostać zainstalowany filtr metalowy wychwytujący cząsteczki pyłu.
Dodatkowo układ dystrybucji gorącego powietrza można wyposażyć w elementy regulacyjne, takie jak regulator obrotów i termostat umieszczany w okapie kominka.

Na wylotach przewodów nawiewnych montuje się kratki lub anemostaty, które powinny mieć minimum taki przekrój jak kanał doprowadzający. Wyloty przewodów montuje się w pobliżu okien lub ścian zewnętrznych w stropie, ścianie lub podłodze, tak aby cyrkulacja powietrza zapewniała prawidłowy rozkład ciepła w pomieszczeniu. Dla sprawnego działania całego systemu, powietrze musi mieć możliwość recyrkulacji, czyli powrotu do pomieszczenia w którym znajduje się kominek.
Zazwyczaj nie montuje się nawiewów w łazience i kuchni (są to pomieszczenia gdzie umieszcza się otwory wywiewnej wentylacji grawitacyjnej), ciepłe powietrze dostaje się tam najczęściej poprzez otwory w stolarce drzwiowej. Dlatego drzwi powinny posiadać specjalne otwory lub szczelinę minimum 2 cm przy podłodze.


Podział układów wymuszonych do rozprowadzenia ciepłego powietrza

UKŁAD ROZPROWADZENIA CIEPŁEGO POWIETRZA Z WYKORZYSTANIEM KSZTAŁTEK OKRĄGŁYCH
Kształtki okrągłe zapewniają mniejsze opory przepływu, są stosunkowo łatwe w montażu oraz izolacji. Są stosowane w przypadku instalacji przewodów rozprowadzających na nieużytkowych poddaszach w istniejących budynkach lub nad sufitami podwieszanymi. Najczęściej jako przewody rozprowadzające powietrze wykorzystywane są odpowiednie przewody elastyczne. Poszczególne elementy łączy się ze sobą za pomocą złączek, a następnie uszczelnia.

Rys: Wymuszony układ rozprowadzenia gorącego powietrza przy użyciu okrągłych kształtek.

 

System DGP Kwline

Schemat: Układ rozprowadzenia ciepłego powietrza w kominku z wkładem Kwline.

Pakiet kominkowy Kwline DGP Standard umożliwia dogrzanie kilku pomieszczeń jednocześnie, obniżenie kosztów ogrzewania podstawowego, eliminuje niebezpieczeństwo powstania zjawiska ciągu wstecznego. Prosty w montażu (np. na poddaszu nieużytkowym, lub w strefie sufitu podwieszanego), nie zajmuje dużo dodatkowego miejsca. Zestaw przygotowany do powierzchni domu .... » czytaj dalej »


UKŁAD ROZPROWADZENIA CIEPŁEGO POWIETRZA Z WYKORZYSTANIEM KANAŁÓW I KSZTAŁTEK PROSTOKĄTNYCH
Kształtki prostokątne doskonale spełniają swoją rolę w instalacjach projektowanych w sufitach podwieszanych lub w wylewkach, najlepiej gdy system jest już wykonywany lub przewidziany na etapie budowy domu. Przekroje kształtek odpowiadają pod względem powierzchni przekroju przewodom okrągłym. Układy oparte na kształtkach prostokątnych wymagają izolacji wełną mineralną w postaci maty lub płyt albo za pomocą rękawów izolujących. Poszczególne elementy łączy się ze sobą za pomocą złączek oraz przytwierdza blachowkrętami.

Rys: Wymuszony układ rozprowadzenia gorącego powietrza przy użyciu kanałów i kształtek prostokątnych.


Jak wykonać wymuszone rozprowadzenie powietrza z pieca kominkowego?

System dystrybucji gorącego powietrza jest teraz również dostępny dla pieców kominkowych. Turbina jest instalowana na poddaszu i pobiera powietrze z pomieszczenia, w którym jest zainstalowany kominek. Powietrze jest wtłaczane w wymiennik ciepła i ogrzewane pomiędzy jego płaszczami. Ostatecznie ciepłe powietrze jest rozprowadzane do pomieszczeń za pośrednictwem izolowanych przewodów.

Więcej informacji o rozprowadzeniu powietrza z pieca kominkowego w serwisie: http://www.nasadykominowe.pl/system-dgp/do-piecow-wolnostojacych.htmDoprowadzenie powietrza do kominkaJak wykonać doprowadzenie powietrza do kominka?

Kominek zazwyczaj montujemy w pomieszczeniu o możliwie dużej powierzchni, którym może być na przykład pokój dzienny. Pomieszczenie to powinno mieć powierzchnię nie mniejszą niż 30m3 i posiadać dopływ odpowiedniej ilości
powietrza do komory paleniska kominka...
» czytaj dalej »  Zobacz nasze realizacje z innych działów:
  » Baseny Galeria « » Grille Galeria «

  Zobacz nasze realizacje z innych działów:
» Sauny Galeria « » Nowoczesne kominki «