Doprowadzenie
powietrza do kominka



Jak wykonać doprowadzenie powietrza do kominka?

Kominek zazwyczaj montujemy w pomieszczeniu o możliwie dużej powierzchni, którym może być na przykład pokój
dzienny. Pomieszczenie to powinno mieć powierzchnię nie mniejszą niż 30m3 i posiadać dopływ odpowiedniej ilości
powietrza do komory paleniska kominka.

Uśredniając można przyjąć, że do spalenia 1 kg drewna w kominku z zamkniętą komorą spalania potrzebne jest około 8 m3 powietrza. Dlatego niezmiernie ważne jest doprowadzenie świeżego powietrza z zewnątrz do spalania - najlepiej bezpośrednio do wkładu kominkowego jeżeli zakupione przez nas urządzenie taki króciec posiada (np. wkłady kominkowe KWLINE, RUEGG). W przypadku braku bezpośredniego podpięcia powietrza do wkładu, doprowadzamy je pod palenisko specjalnym przewodem nawiewnym.

Układ doprowadzenia świeżego powietrza to niezbędny układ w instalacji kominkowej. Umożliwia dostarczenie powietrza nie tylko do procesu spalania drewna, ale również do "wymieszania" powietrza ogrzewanego, które bez tego będzie suche, powodujące uczucie dyskomfortu.

Firma TAPIS zaleca, aby doprowadzenie powietrza z zewnątrz wykonać przy użyciu rury PCV ewentualnie rurami z blachy ocynkowanej o średnicy ø150mm lub kanałami prostokątnymi o takim samym przekroju. Wlot powietrza do kominka z zewnątrz warto zabezpieczyć czerpnią świeżego powietrza, która oprócz walorów estetycznych, uchroni nas przed wizytą nieproszonych gości - gryzoni. W instalacjach tego typu nie powinno się stosować przepustnic w 100% szczelnych (np. z uszczelkami). Przepustnica nawet w pozycji zamkniętej powinna dopuszczać pewną ilość powietrza. Brak dopływu odpowiedniej ilości powietrza do paleniska może skutkować wystąpieniem zjawiska niepełnego spalania i wydzielania się tlenku węgla, który jest bardzo niebezpieczny dla zdrowia i życia.

Jak wspomniano powyżej, niektóre, zwłaszcza nowoczesne paleniska (np. Kwline, Stoger), posiadają własny, wbudowany układ doprowadzający powietrze do procesu spalania, układ ten należy połączyć z przewodem doprowadzającym świeże powietrze z zewnątrz.



Rys: Króciec bezpośredniego doprowadzenia powietrza z zewnątrz we wkładach Kwline.

Tylko te kominki, które posiadają całkowicie odizolowaną od wnętrza domu komorę spalania (np. KWLINE - www.kwline.pl), mogą być używane w budynkach w których znajduje się wentylacja mechaniczna - rekuperacja.



Rys: Układ doprowadzenia powietrza z zewnątrz do kominka z wykorzystaniem kanałów poziomych.


Rozprowadzenie goršcego powietrzaJak wykonać kominek z DGP?

Powietrze ogrzane przez wkład kominkowy może być rozprowadzane do innych pomieszczeń, zarówno w sposób GRAWITACYJNY jak i WYMUSZONY (z wykorzystaniem aparatu nawiewnego). Kryterium wyboru systemu dystrybucji jest wielkość powierzchni do ogrzania, jeśli chcemy ogrzać powierzchnię nie większą niż pomieszczenie, w którym znajduje się kominek i pokoje sąsiadujące, powinniśmy zdecydować się na układ z grawitacyjnym obiegiem powietrza...
» czytaj dalej »


  Zobacz nasze realizacje z innych działów:
  » Baseny Galeria « » Grille Galeria «

  Zobacz nasze realizacje z innych działów:
» Sauny Galeria « » Nowoczesne kominki «