Zamierzchłymi już wydają się czasy kiedy w Europie Zachodniej, a głównie we Francji i Hiszpanii „wybuchła” moda na centralne kominki podwieszane m.in. za sprawą takich indywidualności modernizmu we wnętrzach jak J.C Bordelet czy D. Imbert. Co znamienite dla tamtych czasów modą tą mogli cieszyć się tylko wybrańcy, bo cena produktów FOCUS lub BORDELET adresowała je wyłącznie w kierunku elit finansowych zachodniego świata.

Abstrahując w Polsce, w tamtym okresie kominek kojarzył się tylko ze stertą cegieł lub polnych kamieni połączonych w rustykalna formę. Byliśmy więc niezmiernie zacofani w tym względzie. Dzisiaj z dumą już możemy stwierdzić, że wszystko można nadrobić, bo minęło trzydzieści kilka lat i dzisiaj w Polsce kominki Bordelet, Focus, Arkiane stały się rozpoznawalne, co więcej ich cena też jest osiągalna dla sporej grupy społecznej, ale nie znaczy to, że są tanie, przeciwnie ciągle są produktem cenowo elitarnym.

Jednak dla wszystkiego jest alternatywa, a alternatywa i niekonwencjonalność to już specjalność firmy Tapis, dlatego mamy w swojej ofercie bogatą serię kominków centralnych, wiszących i naściennych serii Stoger Metallic. Są to to awangardowe kominki wykonane w odróżnieniu od wcześniej wspomnianych z najwyższą starannością i w oparciu o najlepsze technologie metalurgiczne. W rezultacie Stoger oferuje produkt najwyższej klasy pod względem estetyki wykonania i parametrów spalania drewna. I najważniejsze – oferuje produkt z ceną dla każdego przeciętnego polskiego nabywcy, bez snobistycznego zadęcia nakierowanego na logo firmy jakim opatrzony jest produkt, produkt którego często cena nie ma żadnego przełożenia w jakość.

Dla przypomnienia wspomnę, że pewnym prekursorem obecnie rozwijającego się nurtu kilka lat temu był Stoger Metallic 1285, wówczas nieśmiało wróżyliśmy temu gatunkowi kominków spore szanse powodzenia. Wtedy firma Tapis zaryzykowała – poświęciła wiele energii i zaangażowania w budowę rynku centralnych i naściennych kominków z metaloplastyki, i ten wysiłek się opłacił bo dzisiaj w Polsce centralne kominki i kominki naścienne cieszą się rosnącym zainteresowaniem.

 

Tyle tytułem przydługiego wstępu, ale uczyniłem to celowo, bo posłuży on jako wprowadzenie do serii artykułów poświęconych gamie oryginalnych modeli kominków centralnych lub wiszących z serii Stoger Metallic.

Jako pierwszy ten cykl felietonów otworzy arcyciekawy model Stoger Metallic 1411, ciężko jest kategoryzować czy lokować ten model w zbiorze nazewnictwa, ale myślę że potoczne hasło koza-kominek idealnie pasuje do tego modelu.

 

Stoger Metallic 1411 jest niewielkim centralnym, atrialnym paleniskiem z przeszkleniem i wizją ognia 360* ze szprosami. Jego małe rozmiary harmonijnie wpiszą go do niewielkich wnętrz. Pod względem stylistycznym także wykazuje się dużą uniwersalnością. Neutralna prosta forma na planie koła zakończona smukłym stalowym stożkiem, cała powierzchnia paleniska to szyby przedzielone masywnymi stalowymi szprosami. Duża powierzchnia szkła, smukła sylwetka i górny stożek – wszystko to do złudzenia przypomina morską latarnię. Dodatkowo wielkim atutem jest możliwość wyboru dowolnego koloru górnego stożka z palety kolorów RAL. W ten sposób dostosujemy kolorystykę kominka do reszty wystroju pomieszczenia, lub wprowadzimy kolorystyczne urozmaicenie.

Stalowy okrągły cokół na którym spoczywa palenisko może być w wersji pełnej lub z otwartymi przestrzeniami do przechowywania drewna. Koza-kominek Stoger 1411 dostępny również w wersji naściennej wiszącej.

 

Wersje naścienne występują z szerokimi blatami stalowymi po obwodzie paleniska lub bez nich.

 

W kilku słowach o ważnych aspektach technicznych i wyposażeniu tego paleniska, których z pewnością nie znajdziemy w snobistycznych, drogich kominkach awangardowych:

– izolowany stalowy czopuch z konwekcją ogrzanego powietrza o dowolnym kolorze, konwekcja ogrzanego powietrza przyspiesza nagrzewanie pomieszczenia.

– wylot spalin o średnicy tylko 190mm, zaopatrzony w regulowany szyber

– wtórny obieg gorącego powietrza w w górnej części paleniska dopalający gazy drzewne – zdecydowanie polepsza sprawność działania paleniska

– zimna rączka nie zintegrowana z korpusem

– bardzo głęboki popielnik z uchwytem – ułatwia sprzątanie w kominku i utrzymanie go w czystości

– gruby, masywny i niezniszczalny stalowy ruszt.

– masywny stalowy, okrągły ogranicznik do drewna ułatwia użytkowanie i sprzątanie w kominku, bo popiół i niedopalone cząstki pozostają w obrębie rusztu

– odległość ogranicznika od szyb to aż 7cm, to dodatkowo pomaga utrzymać szkło w czystości

– kurtyny gorącego powietrza kierowane na przeszklenia wewnątrz paleniska

– precyzyjna regulacja szybkości spalania, oddzielnie do kurtyn gorącego powietrza i oddzielnie do rusztów

– uszczelki drzwiczek w stalowym oplocie – czyli zwielokrotniona trwałość uszczelek

Powyższe zalety poprawiają jakość użytkowania kozy-kominka Stoger 1411 jako urządzenia grzewczego, nie tylko paleniska niepowtarzalnego pod względem designu.

Prezentacja medialna kominka Stoger Metallic 1411 z kanału TAPIS.TV

 

Ze względu na kompaktowe wymiary zewnętrzne koza kominek Stoger 1411 (jego średnica to tylko 56 cm) dedykowany jest do niewielkich pomieszczeń, lub jako oryginalny dodatek do dużych, nowoczesnych przestrzeni. Centralny kominek o wizji ognia 360° stworzy miejsce integrujące i przyciągnie uwagę wszystkich użytkowników budynku.

Wymiary zewnętrzne: wysokość 158cm, średnica korpusu paleniska 56cm, waga 100kg, sprawność 73%, moc 14kW

Jak większość naściennych lub centralnych kominków z metaloplastyki dobrze harmonizuje z każdego typu wnętrzem: nowoczesnym jak i stylowym, idealnie podkreśli też rustykalny styl w domach z drewnianych bali lub surowego kamienia. Stoger Metallic 1411 to kolejna propozycja od firmy Tapis dla wszystkich indywidualistów, którzy nie boją się powiedzieć NIE banalnym i spowszedniałym schematom konwencjonalnych kominków, trwale związanych z pomieszczeniem.

Więcej informacji w serwisie: http://www.stoger.pl/metallic/1411.htm

 

Rafał Jaros
Specjalista z zakresu Systemów Grzewczych
TAPIS.PL
ul. Wędkarska 5
93-458 Łódź
tel: (42) 682 42 23

Wszystkie aktualności związane z firmą: ,
Aktualność z kategorii: Kominki