Tym razem coś dla zwolenników stylu retro. W dziale aktualności zawsze mają Państwo okazję do zapoznania się z najnowszymi kominkowymi ofertami światowych marek jakie od wielu lat w Polsce oferuje TAPIS. Jak już wiemy dominują piece i kominki do nowoczesnych wnętrz, bo takie trendy obecnie przewodzą w aranżacji wnętrz. Jednakże jednym z celów Tapis jest bycie dla każdego i nie zapominamy o zwolennikach pieców w stylu tradycyjnym. Dowodem tego szeroka i ciągle wzbogacana gama kaflowych kominków serii Stoger Ceramic, a także tradycyjnych żeliwnych, ale o bardzo współczesnych „osiągach” w zakresie spalania piecach HERGOM.

W tym artykule chciałbym przypomnieć o stylowym i doskonale wyposażonym, żeliwnym piecu LUCITO. Można rzec, że LUCITO jest archetypem wśród pieców retro.

Dostępny w pięciu kolorach: najpopularniejszy cały czarny, a także z pionowymi emaliowanymi elementami, które możemy mieć w kolorach: biały/ecri, bordowy, granatowy i zielony. Te kolory ułatwiają dostosowanie pieca do kolorystyki wnętrza, jednocześnie pomagają w urozmaiceniu wnętrza dodatkowymi akcentami.

Wszystkie elementy żeliwne pieca jak drzwiczki, pokrętła regulacyjne, dolny podest, nóżki, korona, aplikacje zawsze są malowane w kolorze głębokiej czerni.

Stylistycznie wysoki i smukły korpus pieca Lucito idealnie wpisuje się we wszystkie stylowe wnętrza, szczególnie tam gdzie spotykamy stare, drewniane meble z litego drewna, stare zegary czy klasyczne malarstwo. Lucito doskonale ozdobi i skutecznie ogrzeje pomieszczenia o charakterze muzealnym, wystawienniczym, idealnie podkreśli rangę składu, czy sklepu ze starociami lub eleganckiej desy. Do tego stopnia, że nikt nie rozpozna w nim produktu współczesnego i to ze Skandynawii, bo tam dla firmy Tapis powstają piece Lucito.

Jako potwierdzenie tych słów chciałbym zwrócić uwagę na tak niepozorny drobiazg jak łebki stalowych śrub użytych do mocowania żeliwnych elementów pieca – są jak dawniej do płaskiego wkrętaka, nie jak współcześnie do krzyżaków lub imbusów.

Górną część pieca wieńczy misterna korona wykonana z żeliwa, jeśli komuś tych stylowych detali wyda się zbyt dużo, koronę można odkręcić.

Bardzo często do stylowych pomieszczeń wybierane były przez naszych klientów kaflowe piece z serii Stoger Ceramic, teraz coraz częściej swoje przeznaczenie w takich przestrzeniach odnajduje żeliwny piec Lucito. O ponadczasowej stylistyce pieca każdy sam się przekona na podstawie zdjęć i prezentacji filmowych, natomiast w tej części felietonu poświęcę kilka zdań nt. ważnych funkcji użytkowych modelu Lucito.

Prezentacja medialna pieca Lucito z kanału TAPIS.TV

 

W piecu tym skandynawski producent przewidział aż trzy pary drzwiczek otwieranych do boku. Te umieszczone najniżej to drzwiczki popielnika, nad nimi mamy drzwiczki do załadunku drewna w fazie rozpalania w zimnym piecu, są to drzwiczki przeszklone – idealnie rozświetlające naturalnym płomieniem ciemne wnętrze. Załadunek i regulację procesu spalania w rozgrzanym piecu dokonujemy za pomocą trzecich drzwiczek w górnej partii paleniska.

Wszystkie drzwiczki wyposażone są w estetyczne żeliwne gałki do otwierania, a drzwi służące do załadunku (dolne i górne) mają także ruchome żeliwne pokrętła precyzyjnie regulujące proces spalania drewna.

Dzięki temu i dużej szczelności korpusu pieca uzyskać można aż 81% sprawności i długi czas spalania jednego załadunku.

Kolejnym udogodnieniem jest ruchomy, obrotowy popielnik w palenisku. Takie wyposażenie umożliwia usuwanie popiołu z paleniska bez użycia pogrzebaczy. W efekcie unikamy nadmiernego kurzenia przy sprzątaniu w palenisku.

Ważnymi elementami konstrukcyjnymi pieca Lucito są jego górna i dolna cześć korpusu paleniska. W dolnej części odbywa się proces spalania drewna. Górna część to żeliwny korpus grzewczy w którym dopalane są gazy drzewne i oddawane jest z nich ciepło. Obie części obudowane są stalowymi, czarnymi lub emaliowanymi (bordo, zieleń butelkowa, biały) cylindrami. W ten sposób uzyskano dwuścienny piec z ogromną przestrzenią dla powietrza konwekcyjnego. W efekcie już po kilkunastu minutach od rozpalenia w pomieszczeniu czujemy miłe ciepło.

Standardem w piecu Lucito są dwie możliwości podłączenia do komina tylne lub górne. Całkowita wysokość pieca to 206cm, średnica w podstawie 54cm, waga 240kg, moc nominalna 7kW.

Stylowy model Lucito to nie tylko dowód na to, jak zręcznie można pogodzić zabytkowy wręcz styl z wysoką sprawnością spalania, ale także dowód na to że firma TAPIS.PL jest w stanie odpowiedzieć na każde oczekiwania i upodobania rynku kominkowego.

Więcej informacji w serwisie: https://www.tapis.pl/kominki/zeliwne/piece-zeliwne.htm

Rafał Jaros
Specjalista z zakresu Systemów Grzewczych
TAPIS.PL
ul. Wędkarska 5
93-458 Łódź
tel: (42) 682 42 23

SAUNY BASENY KOMINKI – bądź na bieżąco. Subskrybuj nasz kanał filmowy TAPIS.TV.

Wszystkie aktualności związane z firmą: ,
Aktualność z kategorii: Piece