Dodano: 2014.06.03

Niezliczona ilość pozornie bardzo podobnych do siebie, nowoczesnych pieców kominkowych do spalania drewna zamiast ułatwiać wybór przy zakupie – w rezultacie utrudnia dokonanie wyboru. Wydłuża też czas potrzebny na podjęcie decyzji o zakupie. Między innymi z tych powodów powstał ten artykuł, ma pomóc choć w małym stopniu w dokonaniu trafnego wyboru. W zamyśle ma też w jasny sposób przybliżyć najważniejsze różnice pomiędzy dwoma bardzo podobnymi narożnymi piecami kominkowymi.

Firma TAPIS.PL zgodnie z zasadą „skupiamy najlepsze marki” w swojej szerokiej ofercie od wielu już lat ma doskonałe piece austriackiego renomowanego producenta – firmy RIKA. Od niedawna oferuje także duńskie piece JYDEPEJSEN. Obaj producenci w swojej gamie asortymentowej mają bardzo podobne do siebie pod względem wielkości, kształtu, właściwości technicznych i mocy grzewczych modele pieców, a są to skandynawski JYDEPEJSEN Panorama i austriacki RIKA Jazz.

JYDEPEJSEN Panorama 1500

RIKA Jazz

 

 

 

Skandynawski piece Jydepejsen prezentowane już były we wcześniejszych felietonach (patrz –> Jydepejsen) :

Ponieważ artykuł ten powstał w celu ułatwienia w dokonaniu wyboru, w kilku zdaniach w przystępny sposób przytoczę najważniejsze różnice :

Górna, steatytowa płyta pieca RIKA Jazz

Górna, steatytowa płyta pieca RIKA Jazz

Pierwsza najbardziej rzucająca się w oczy to gruba i masywna 10cio centymetrowa nakładka steatytu na piecu RIKA Jazz – skandynawski odpowiednik piec Jydepejsen PANORAMA to gładka, czarna stal na całej powierzchni.

Konstruktorzy z RIKI otwieranie drzwiczek w modelu JAZZ rozwiązali w bardzo konwencjonalny sposób – do otwierania służy klamka, jednakże klamka nieprzeciętna bo bardzo duża, wygodna i wykonana z egzotycznego szlachetnego drewna.

Duży uchwyt otwierania drzwiczek wykonany z polerowanej stali pieca Jydepejsen Panorama

Jydepejsen w PANORAMIE postawiał na nowatorstwo i zaskoczył nas dużym uchwytem dyskretnie umocowanym z boku pieca w całości z polerownej stali, wystarczy lekko pociągnąć za niego i uzyskujemy dostęp do całego paleniska, tutaj o pracę drzwiczek dba precyzyjny samozamykacz, dlatego po nałożeniu drewna wystarczy puścić uchwyt, a samozamykacz zadba o resztę (idealne rozwiązanie dla leniwych).

Piece zasadniczo różnią się także sposobem regulacji ilości powietrza dostarczanego do spalania – konstruktorzy austriaccy w modelu Jazz umieścili manualny drewniany suwak w dolnej części paleniska, jak na Rikę przystało wykonany z egzotycznego drewna, cały mechanizm pracuje wzorowo precyzyjnie, a efekt jego działania dostrzeżemy natychmiast po wielkości płomienia za szybą – od ściany ognia po wątłe i powolnie pełzające po drewnianych polanach płomyki.

Uchwyt regulacji systemu DUPLIC AIR w piecu Panorama Jydepejsen

Dokładnie te same efekty osiągamy w duńskim piecu Jydepejsen Panorama – ale w zupełnie inny sposób bo Jydepejsen w swoich piecach montuje system DUPLIC AIR, w nim do dyspozycji mamy 5 zoptymalizowanych programów dolotu powietrza. Efekt ten sam, ale ze znacznie mniejszym zaangażowaniem i bez potrzeby przyzwyczajania się do obsługi pieca, to kolejny argument dla leniwych.

Pewne różnice stylistyczne dostrzegamy także w szybie paleniska obu pieców. Skandynawska Panorama jest prostym smukłym sześcianem o ostrych wyrazistych krawędziach i taka też jest szyba w miejscu jej gięcia (90*), natomiast austriacki Jazz jest sześcianem o delikatnie giętej szybie, tzn szybie w miejscu gięcia nadano obły kształt, zdecydowanie lepiej to pogodzić z masywną steatytową oprawą. Dość tradycyjnym akcentem w produkcie austriackim jest otwarta przestrzeń pod drzwiami paleniska, pozostawione tam polana drewna mogą nadać nieco rustykalnego charakteru. U Skandynawów obowiązuje jak można się już domyślać totalny minimalizm formy, więc cały piec Panorama zabudowany jest do samego dołu czarna, gładką stalą.

Wspólną cechą produktu austriackiego i skandynawskiego jest fakt, iż idealnie komponują się w narożnikach pomieszczeń, ale Jazz do komina podłączymy tylko i wyłącznie rurą dymową wyprowadzoną z góry pieca. Średnica króćca wypływu spalin z pieca RIKA Jazz to tylko 130mm. Natomiast duński piec kominkowy Panorama możemy połączyć z kominem aż trzema sposobami: z góry, z boku prawego lub lewego. Tyle opcji podłączeń oznacza że możemy piec ulokować w dowolnym narożniku pomieszczenia, prawym lub lewym. Średnica króćca spalin w Panoramie to 150mm.

Multimedialna prezentacja
Sterowanie procesem spalania w piecu JYDEPEJSEN PANORAMA

 

Austriackie piece do spalania drewna RIKA najpopularniejsze są we Francji, Niemczech i Austrii. Duńska Marka JYDEPEJSEN jest powszechnie rozpoznawalna i kojarzona z wysoką jakością głównie w krajach Beneluksu i Skandynawii, gdzie ze względu na swoją jakość i najnowsze technologie produkcji jest firmą, która nobilituje każdy sklep mogący go oferować.

Jest jednak jedna niezaprzeczalna cecha wspólna – oba produkty idealnie wpisują się w minimalistyczne surowe wnętrza, dobrze kontrastują z ceglanymi ścianami, czy betonowymi elementami konstrukcyjnymi industrialnych przestrzeni, współgrają także z elementami drewnianymi.

JYDEPEJSEN Panorama 1500

RIKA Jazz

 

Pomimo tego artykułu decyzja o wyborze jednego z tych pieców może być nadal trudna, ale niezależnie na który model pieca padnie Państwa wybór, to możecie być pewni, że zyskacie produkt na najwyższym światowym poziomie. Produkt o najbardziej aktualnym designie, najlepszej technologii wykonania i z najlepszych materiałów. Dla podkreślenia jeszcze raz powtórzę jedną z zasad firmy TAPIS.PL „skupiamy najlepsze marki”, a do takich zaliczają się niewątpliwie produkty JYDEPEJSEN i RIKA. Ich modele pieców z bocznym przeszkleniem PANORAMA z Danii i JAZZ z Austrii są na dzisiaj najbardziej prestiżowymi piecami do spalania drewna z bocznym przeszkleniem.

Wymiary zewnętrzne pieców:
– Jazz: wysokość 116cm, głębokość 59cm, głębokość po przekątnej 54cm, moc: 3,5-7kW
Panorama: wysokość 150cm, szerokość 39 cm, moc: 4-9kW

Dane techniczne:
– piec RIKA JAZZ: https://www.tapis.pl/piece-piecyki/rika/jazz.htm
– piec JYDEPEJSEN PANORAMA:  https://www.tapis.pl/piece-piecyki/jydepejsen/panorama-1500.htm

Wszystkie aktualności związane z firmą: , ,
Aktualność z kategorii: Piece