Jeszcze do niedawna kominek opalany drewnem kojarzył się tylko z rozświetlającym ciepłem płomienia. Często miejsce kominka znajdowało się w największym pokoju lub salonie domu. Ogień oprawiony w naturalny kamień, cegłę lub drewno- bo takie materiały dominowały w obudowach tradycyjnych kominków. Były one bardzo dobrym wyborem w przypadku starej, stylowej willi, wiejskiej chaty, lub drewnianej daczy gdzieś w zaśnieżonych górach. Dzisiaj coraz częściej stawianym pytaniem przed branżą kominkową jest: w co oprawić ogień w nowoczesnym apartamencie, lofcie, przeszklonym studio, modnej restauracji, czy westybulu luksusowego hotelu? W jaki sposób podkreślić obecność ognia, zamknąć w bezpieczną skrzynkę i jednocześnie wyeksponować jego magnetyzm.

Odpowiedzią na tego typu pytania są kominki futurystyczne firmy STOGER seria METALLIC – modele 1285 i 1222. Pierwsza propozycja idealnie korespondująca z tego typu przestrzeniami STOGER METALLIC 1285 to wiszący przy ścianie kominek z metaloplastyki, ascetyczny w formie o przekroju mocno spłaszczonego walca.
Jego wymiary zewnętrzne: szerokość 1020mm, wysokość 2700mm, głębokość 515mm. Tak skonfigurowane wymiary nadają kominkowi idealnych proporcji, a ponadto umożliwiają spalanie w kominku polan o długości 80 cm. Ten model kominka z rodziny wiszących na ścianie, wydaje się lewitować nad podłogą. Całą frontową część paleniska stanowi duża owalna szyba, która jest dokładnym odzwierciedleniem obwodu kominka. Cała reszta powierzchni paleniska podwieszanego to czarna gładka stal. Z centralnej górnej części kominka STOGER METALLIC 1285 wyprowadzona została prosta, czarna, stalowa rura łącząca palenisko z kominem. Tutaj spore zaskoczenie, bowiem STOGER w tym modelu przewidział aż trzy sposoby podłączenia pieca do komina: – najprostsze czyli pionowo do komina umieszczonego centralnie nad osią paleniska, drugi sposób to odprowadzenie spalin prostym odcinkiem pionowym i za pośrednictwem kolana do szybu dymowego umieszczonego w ścianie, trzeci ciekawy sposób podłączenia, to odprowadzenie spalin do szybu dymowego w ścianie za pośrednictwem kolana, ale z pozostawieniem czarnej stalowej pionowej rury sięgającej do sufitu i pełniącej rolę maskownicy. W odbiorze wizualnym, ten wiszący kominek z metaloplastyki to bardzo prosta z jasno i czytelnie zaznaczonym kształtem bryła metalu.

Wiele wyjątkowo starannie przemyślanych zalet konstrukcyjnych docenimy dopiero podczas użytkowania kominka STOGER METALLIC 1285. To wewnątrz konstrukcji skrywa się całe mnóstwo ułatwiających obsługę i użytkowanie – subtelności. Najważniejsze udogodnienie to rewelacyjnie praktyczny system otwierania szyby. W kominku tym cała powierzchnia szyby łagodnie otwiera się w dół do pozycji całkowicie poziomej. Dzięki specjalnym mechanizmom odbywa się to swobodnie, lekko i całkowicie bezpiecznie. Działanie tego zawiasu porównać można do mechanizmów stosowanych w nowoczesnych meblach kuchennych. W praktyce taki sposób otwierania szyby paleniska daje pełny i swobodny dostęp do paleniska. Ponad to cały mechanizm sterujący otwieraniem drzwi został bardzo estetycznie ukryty wewnątrz obudowy.

Powietrze potrzebne do spalania ten podwieszany kominek czerpie z zewnątrz za pośrednictwem specjalnego otworu konstrukcyjnego w tylnej ściance. Regulacja powietrzem przeznaczonym do spalania przebiega bardzo precyzyjnie i bardzo precyzyjnie możemy sterować procesem spalania. Przeznaczone do tego celu cięgna regulacyjne producent bardzo starannie i estetycznie wkomponował w całość wiszącego na ścianie paleniska, w efekcie regulatory są niewidoczne. Wlot powietrza kierowanego do kurtyn powietrznych omywających szybę także podlega bardzo precyzyjnej regulacji. Doskonała szczelność całego paleniska i aptekarska precyzja regulacji dawek powietrza pozwalają uzyskać perfekcyjny i w pełni sterowalny proces spalania drewna. Te atuty charakterystyczne dla bardzo nowoczesnych palenisk kominkowych pozwalają z powodzeniem lokować kominek w pomieszczeniach wyposażonych w rekuperację ciepła. Jego działanie nie zaburzy także pracy wyciągu kuchennego.

Dwupłaszczowa konstrukcja tego kominka z dylatacją konstrukcyjną w tylnej ściance podnosi bezpieczeństwo i wydajność urządzenia, ponadto dzięki tego typu konstrukcji paleniska udało się wygospodarować przestrzeń na subtelnie ukryty, wyjmowalny popielnik.  Jednakże przy tak perfekcyjnie przebiegającym procesie spalania – popiołu jest bardzo mało.

O nowatorstwie konstrukcji tego paleniska przekonają się wszyscy przyszli użytkownicy tego kominka. Można stwierdzić że STOGER METALLIC 1285 to urządzenie energooszczędne i całkowicie ekologiczne o wysokiej sprawności i znikomej emisji cząstek stałych. Cenną zaletą wiszących kominków z metaloplastyki jest to, że nie są wymagane specjalne obmiary z miejsca budowy, oraz przygotowanie dodatkowych rysunków technicznych. Pominięcie tych czynności znacząco redukuje koszty montażu kominka. Na koszt zainstalowania podwieszanego kominka korzystnie wpływa także ich umiarkowana waga nie wymuszająca wzmacniania stropów lub ścian. STOGER METALLIC 1285 jest banalnie łatwy do wkomponowania w gotowy projekt. Firma STOGER dzięki temu modelowi zrywa także z przyjętym od dawna mitem zawrotnie drogich kominków z metaloplastyki. STOGER METALLIC 1285 z ceną 2500 euro udowadnia, że nowoczesny futurystyczny kominek z metaloplastyki z grupy kominków wiszących, nie musi być drogi. Większość nowoczesnych kominków STOGER serii METALLIC cenowo, jest dostępna  dla każdego. Wszystkie modele kominków z metaloplastyki dostępne są dzięki firmie TAPIS.PL

Mniejszym odpowiednikiem stylistycznym STOGERA METALLIC 1285 jest okrągły STOGER METALLIC -1280, konstrukcyjnie niczym się nie różni a jego cena jest jeszcze atrakcyjniejsza.

Kolejnym, wyjątkowo ciekawym, zasługującym na szczególna uwagę ze względu na oryginalność, unikatowość i przystępną cenę jest STOGER serii METALLIC model 1222.

                   

Kominek wyspowy o okrągłym palenisku i przeszkleniu po całym obwodzie paleniska czyli 360*. Pierwsze wrażenie jakie sprawia ten kominek z metaloplastyki porównać można z wizją ogniska XXI wieku, czyli ogień pod całkowitą kontrolą, w 100% bezpieczny. Kominek z metaloplastyki STOGER 1222 najkorzystniej prezentował będzie się w dużych, nowoczesnych przestrzeniach. Całe palenisko to szklany okrąg podzielony szprosami na cztery równe części (średnica przeszklonego paleniska wynosi około 100 cm), szklane palenisko spoczywa na czarnym stalowym, okrągłym blacie. Nad paleniskiem umieszczono stalowy okap w formie stożka, wykonany także z czarnej stali, na wysokości 130 cm stożek przechodzi w okrągłą rurę dymową sięgającą sufitu. Dopełnieniem ofert STOGER w zakresie wyspowych kominków z metaloplastyki jest STOGER METALLIC 1270, wielkością zbliżony do okrągłego kominka 1222, ale w nim nie ma żadnych łuków i obłości, cały kominek zbudowany jest na planie kwadratu.

Uwzględniając unikatowość kominków wyspowych, szeroką wizję ognia 360*, centralne umiejscowienie, niewątpliwie kominki z metaloplastyki STOGER 1222 STOGER 1270 pełnić będą rolę integracyjną. Obudzą głęboko drzemiące atawizmy i jak dawniej wokół kamiennego kręgu skupią wokół siebie wszystkich domowników w niepowtarzalnej atmosferze ponadczasowości.

Aby móc cieszyć się we własnym domu takimi kominkami nie trzeba tracić góry pieniędzy, bo jak większość kominków z metaloplastyki STOGER METALLIC, modele 1222 i 1270 dostępne są w bardzo atrakcyjnej cenie.

Opisane w tym artykule nowatorskie kominki z metaloplastyki pozornie mogą wydawać się zbyt odważne stylistycznie i oderwane od rzeczywistości – jakby prototypy radykalnie zrywające z przyjętymi kanonami stylistycznymi. Jednakże już teraz wiele wskazuje na to, że seria STOGER METALLIC wyprzedza swoją epokę i jest wyraźną zapowiedzią tego co będzie najbardziej modne i pożądane w najbliższych latach.

Więcej informacji o kominkach STOGER METALLIC w serwisie internetowym:  http://www.stoger.pl/metallic/

Wszystkie aktualności związane z firmą: ,
Aktualność z kategorii: Kominki