Żeby móc skorzystać z kąpieli w saunie lub łaźni parowej, nie musisz iść do SPA. Saunę możesz zainstalować w domu. Jednak na prawdziwy relaks i komfort możesz liczyć tylko wtedy, gdy dobrze zaplanujesz jej budowę, nie zapominając o najważniejszym jej elemencie, którym jest piec do sauny.

Firma TAPIS.PL z 25-letnim doświadczeniem w budowie saun i łaźni parowych, sprawdziła w praktyce komfort używania, wydajność pracy, ekonomiczność, trwałość, estetykę wykonania, a przede wszystkim sprawność i bezawaryjność  urządzeń oferowanych przez dostępnych na rynku producentów.

Jednofukcyjny piec  do sauny

Bardzo ważne przy wyborze pieca jest to, z jakich kąpieli będziemy korzystać. Jeśli tylko planujemy korzystać z sauny suchej wybieramy piec jednofunkcyjny w którym osiągamy wysoką temperaturę w przedziale np. 90 – 110 stopni, a niewielką i chwilową zmianę wilgotności uzyskujemy polewając rozgrzane kamienie wodą. Są to specjalne kamienie pochodzenia wulkanicznego, dopasowane do tego typu urządzeń i zmiennych warunków tam panujących, zwykłe kamienie polane wodą w wysokiej temperaturze kruszą się i pękają. To może doprowadzić do uszkodzenia nie tylko grzałek znajdujących się w piecu, ale i uczestników takiej kąpieli.

Jednofukcyjny piec do sauny

Jednofukcyjny piec do sauny w obudowie ze stali nierdzewnej

 

Dwufunkcyjny piec do sauny (piec Combi)

Lepszym rozwiązaniem jest piec dwufunkcyjny w którym na panelu sterującym ustawiamy wszystkie parametry kąpieli saunowej dostosowanej do preferencji użytkownika, takich jak temperatura czy stała wilgotność. W piecach dwufunkcyjnych typu Combi korzystamy z sauny suchej jak i sauny parowej, dzięki wbudowanemu generatorowi pary mamy możliwość ustawiania różnego poziomu wilgotności (np. jak w terrarium czy łaźni parowej), sauna przez cały czas wypełnia się delikatną parą, podczas gdy piec nagrzewa kamienie, powodując utrzymanie odpowiedniej temperatury w saunie. Piec Combi pozwala na zmniejszenie temperatury w saunie, a podwyższenie wilgotności, dzięki czemu sauna fińska zaczyna przypominać saunę parową. Taka kąpiel jest nadzwyczaj kojąca i odprężająca, a ciało poczuje się w pełni odprężone, oczyszczone i zahartowane. W saunach TAPIS DESIGN takie piece są montowane w standardzie, jedno czy dwu-funkcyjne, wybór pieca zawsze należy do Klienta.

Piec do sauny typu Combi (dwufunkcyjny)

Piec do sauny typu Combi (dwufunkcyjny)

Przykładowo piec Combi o mocy:
– 6 kW przystosowany do kubatury sauny od 5 do 9 m3,
– 9 kW przeznaczony do kubatury sauny od 8 do 14 m3,
Przykładowe wymiary: szer. 410 mm gł. 325 mm wys. 595 mm, waga: 14.2 kg, plus kamienie o wadze 18 – 22 kg.

Piece Combi mają wbudowany generator pary o pojemności 5 litrów z widocznym na przedniej obudowie wskaźnikiem do odczytu poziomu wody oraz dwie komory na środki zapachowe co ułatwia nam komfort użytkowania. Wszystkie piece elektryczne w saunach TAPIS DESIGN są wyposażone w panel sterujący, począwszy od manualnych montowanych w piecach, do zewnętrznych elektronicznych, LCD lub kolorowych dotykowych HMI, w których ustawiamy nie tylko temperaturę, czas pracy, rodzaj sauny czy oświetlenia, może on także współpracować z systemem inteligentnych budynków KNX. W doborze pieca jest ważne, aby kierować się nie tylko marką, lecz tym na jakich podzespołach i gdzie produkowany jest piec. Jeszcze kilka lat temu prawie wszyscy producenci stosowali oryginalne europejskie grzałki do pieców saunowych, dziś niestety są one często produkcji chińskiej, a przez to mniej trwałe. Warto na to zwrócić szczególną uwagę, gdyż to te elementy wykonują największą pracę i najczęściej się zużywają. Nie bójmy się pytać sprzedawców o realne pochodzenie pieca i części.

Piec typu Combi z systemem

Sauna TAPIS DESIGN z piecem typu Combi z systemem Thermosafe.

W saunach DESIGN montowane są doskonałej jakości piece fińskie, wykonane z najwyższej jakości stali nierdzewnej. Z termicznym systemem Thermosafe – zabezpieczającą zewnętrzną powłoką, która chroni przed poparzeniem w przypadku kontaktu pieca z ciałem człowieka. W tym przypadku nie jest konieczne zabudowywanie pieca osłoną, co w praktyce daje nam więcej wolnej przestrzeni w saunie. W piecach typu Combi musimy pamiętać jednak o jakości dolewanej wody do zbiornika w wytwornicy pary. Najlepiej dolewać filtrowaną wodę ale nie DESTYLOWANĄ, wtedy uchronimy nasz piec przed awarią. W projektowaniu i doborze odpowiedniego pieca do sauny suchej bądź sauny parowej oraz prawidłowego dopasowania pieca do kubatury sauny zawsze Państwo możecie liczyć na fachowe doradztwo pracowników firmy TAPIS.

Zobacz także:
Poradnik Instalatora

Wszystkie aktualności związane z firmą: ,
Aktualność z kategorii: Sauny