grillowanieLada moment i październik zawita w naszych ogródkach i tarasach. Jest to dobry moment, by podsumować kolejny sezon grillowy. Jaki model zanotował najlepszą sprzedaż? Na co zwrócić uwagę przy kupnie grilla w kolejnym sezonie? Jaki rodzaj grilla był najbardziej pożądany przez klientów? Cieszący się największą popularnością, czyli węglowy, czy może gazowy lub elektryczny? Na te, jak i inne pytania odpowiedź znajdziemy w poniższym felietonie.

Mimo upływu lat i dużej aktywności na rynku grilli gazowych, wciąż największą popularnością mogą pochwalić się grille węglowe. Jest to ukłon w stronę tradycji, jak i kontynuowanie pewnego mitu, jakoby na grillu węglowym smak przygotowywanych potraw miałby być lepszy. Nie prawda. Podczas tzw. ślepych testów w Ameryce nikt z badanych nie był w stanie jasno określić na jakim typie grilla była przygotowywana dana potrawa. Wychodzi na to, że nie źródło ciepła ma tutaj wpływ na kunszt dań, lecz sposób w jaki je przyrządzimy i warunki techniczne spełnione podczas grillowania.

lex485napoleonA jakie warunki powinny być spełnione? Przede wszystkim każdy nowoczesny grill powinien mieć pokrywę, bez której nie ma mowy o profesjonalnym, jak i w pełni kontrolowanym wędzeniu potraw. Pod tym względem najlepiej prezentuje się model LEX 485 RISB firmy Napoleon. Posiada on podwójną stalową nierdzewną pokrywę piekarnika. Lex jest również absolutnym bestsellerem, jeśli chodzi o grille gazowe. Więcej na temat Lexusa była już mowa we wcześniejszym felietonie.

Jeśli mowa o grillach gazowych, to czym powinien wyróżniać się topowy model? W tej chwili główne atrybuty to elektryczny zapłon, kilka palników, podwójny ruszt oraz duża powierzchnia grillowa. Wymieniając te wszystkie cechy na myśl znów przychodzi grill gazowy LEX 485 RISB, oraz inne modele firmy Napoleon, które spełniają najwyższe standardy i wychodzą naprzeciw oczekiwaniom najbardziej wymagających klientów.

Bardzo możliwe, że grille gazowe w najbliższych latach zastąpią przestarzałe grille węglowe i konsekwentnie z roku na rok wkomponują się w nasze ogródki. Przemawiają za tym argumenty nie do podważenia, takie jak – prostota w obsłudze, wydajność, pewna kontrola temperatury. Szczególnie ta pierwsza cecha stawia grille gazowe ponad węglowe. Samo rozpalenie nie absorbuje naszego czasu, nie musimy brudzić się i tracić nerwów przy rozpalaniu grilla. Wystarczy tylko wcisnąć przycisk, przekręcić pokrętło i już możemy wykładać potrawy na ruszt.

Czym kierować się podczas kupowania grilla?


Pokrywa

Daje nam możliwość grillowania w każdych warunkach atmosferycznych, zmniejsza ryzyko przypalenia potraw oraz daje możliwość przygotowywania potraw w sposób pośredni oraz bezpośredni. Dodatkowo w grillach firmy Napoleon znajdziemy pokrywy z wysoko gatunkowej stali i dodatkowo emaliowane. Warto zwrócić na to uwagę, gdy będziemy szukać odpowiedniego dla nas grilla, a sklepy zaoferują nam pokrywy z blachy kotłowej pomalowane żaroodporną farbą.

Rusztle485rsibpk

Najlepiej, jeśli będzie chromowany i dwuczęściowy, co pozwoli nam łatwo demontować i czyścić ten element. Jego największy atut, to wytrzymałość, dzięki czemu możemy cieszyć się grillowaniem przez długie lata. Dodatkowo, w niektórych modelach znajdziemy ruszt żeliwny z bocznym palnikiem infrared, który umożliwi nam przyrządzanie np. steków argentyńskich. Na pewno taki palnik z rusztem znajdziemy w modelach z serii Napoleon LE

Termometr

Kontrola nad temperaturą to absolutna podstawa w grillowaniu. Jeśli chcemy przyrządzać dania według konkretnych przepisów, to musimy wybrać grilla z wbudowanym termometrem w pokrywie. Zwróćmy również uwagę, czy jest to duży termometr dobrze widoczny na pokrywie grilla, który umożliwi odczytywanie temperatury bez okularów i schylania się, czy mały i w niekorzystnym dla nas miejscu.

Palniki

Ważne, żebyśmy wiedzieli przed zakupem, jak bardzo będziemy eksploatować naszego grilla i na ile osób zazwyczaj robimy imprezy. Wiadomo, czym większe imprezy, tym bardziej pożądana będzie większa ilość palników i tym samym większa powierzchnia grillowania. Jeśli chcemy, żeby nasz grill był wszechstronny, niech posiada również dodatkowy palnik infrared, idealny do opiekania kurczaka z rożna.

A co, jeśli chodzi o grille węglowe?

W nich również musimy zwrócić uwagę na pokrywę, termometr oraz ruszt. Lecz na co jeszcze?

Wentylacja

Obieg powietrza pod pokrywą jest konieczny do spalania węgla. Im więcej powietrza, tym większy żar i większa temperatura. To bardzo prosty i zarazem intuicyjny sposób regulacji temperatury. Dobre grille powinny mieć otwory wlotu powietrza zarówno z góry jak i z dołu

Popielnik

Niepozorny, jednak bardzo ważny element grilla. Najlepiej, jeśli popielnik będzie zamocowany od zewnątrz pod kopułą grilla. Dzięki temu usuwanie popiołu będzie proste, szybkie i bez konieczności całkowitego wygaszenia paleniska

Akcesoria

W dzisiejszych czasach grill to nie tylko archaiczna konstrukcja na trzech nóżkach. Coraz częściej konsumenci zwracają uwagę na dodatkowe elementy, takie jak możliwość położenia na ruszcie kamienia na pizzę, ruszt na kurczaka, czy solidne koła, dzięki czemu nasz grill będzie mobilny

Gwarancja

To, co najważniejsze przy dokonywaniu jakichkolwiek zakupów, czyli czas trwania gwarancji. Producenci dają zwykle od 2 do 10 lat na swoje wyroby. W tym miejscu warto wspomnieć o firmie NAPOLEON, która pod tym względem jest wzorem do naśladowania dla konkurencji, bowiem daje DOŻYWOTNIĄ GWARANCJĘ sprzedawanym produktom.

pro22kPisząc o najważniejszych cechach grilla węglowego nasuwa się myśl o modelu PRO 22K od firmy Napoleon, który może być absolutnym wzorem dla produktów innych producentów. Solidna konstrukcja, dwa otwory wentylacji oraz wytrzymały ruszt to tylko kilka najważniejszych cech tego modelu. Firma Napoleon wychodzi naprzeciw oczekiwaniom klientów i oferuje grille gazowe oraz węglowe najwyższej jakości.

Ostatnimi czasy coraz bardziej popularne stają się kominki zewnętrzne. Firma TAPIS.PL oferuje nowoczesne grille gazowe, grillowędzarnie oraz stalowe konstrukcje do zabudowy letnich kuchni. Dla miłośników tradycji lub stylowego wyglądu ogrodu od lat oferujemy rustykalne grille z cegły i kamienia lub ciągle zyskujące na popularności stylowe grille z serii Flinston. Grill ogrodowy coraz częściej zaliczany jest do podstawowego wyposażenia przydomowych ogrodów. Na rynku dostępnych jest wiele modeli przenośnych, stalowych grilli, natomiast jeśli chcemy, żeby nasz ogród nabrał niepowtarzalnego oblicza, wybierzmy grill ogrodowy Flinston. Pamiętajmy, że dziś grill to nie tylko szkaradny odlew betonowy lecz część architektury ogrodowej, która upiększa nasz ogród.

Wszystkie aktualności związane z firmą: ,
Aktualność z kategorii: Grille