Po krótkim przedstawieniu firmy ATTIKA oraz pieców z serii BIONIC FIRE we wcześniejszych artykułach, poniżej kilka słów o oryginalnym procesie spalania w tych urządzeniach.
Najbardziej widoczna istniejąca różnica między piecami nowej serii BIONIC FIRE, a pozostałymi piecami kominkowymi o konwencjonalnej budowie to wysokie pionowe palenisko podzielone w połowie wysokości specjalnym rusztem na dwa paleniska zbliżone do siebie wielkością.
Jak widać na zdjęciu piec ma bardzo dobrze skomponowane proporcje: wysokość 1252 mm, szerokości 406 mm. Przy zakresie mocy pieca od 3,5 do 5,0 kW.
Cały proces rozpalania drewna odbywa się w połowie jego wysokości i do pewnego czasu w dolnym palenisku nic się nie dzieje. Dopiero wtedy gdy czujniki bimetaliczne odczują odpowiednią temperaturę otwierają specjalne kanały wewnątrz pieca, którymi przepływa odpowiednio rozgrzany gaz drzewny. W takiej postaci gaz ulega zapłonowi i spalaniu w dolnej komorze paleniska. Na marginesie dodać można, że towarzyszą temu niesamowite efekty wizualne. Jednakże nie tylko o doznania zmysłowe chodziło konstruktorom urządzenia z szwajcarskiej firmy ATTIKA. Głównym celem autorów pieca było stworzenie nowatorskiej konstrukcji w zakresie parametrów spalania i osiągnięcia jak największej wydajności urządzenia przy minimalnych czynnościach obsługowych.
Multimedialna prezentacja:
Przebieg procesu spalania w piecu Attika Bionic Fire
W rezultacie tych zamierzeń użytkownik pieca jest tu tylko dostarczycielem paliwa, a cały przebieg spalania kontrolowany jest przez system czujników bimetalicznych, które odpowiednio zawiadują dopływem powietrza do paleniska i cyrkulacją gazów drzewnych. Dzięki takim rozwiązaniom czynności obsługowe pieca ograniczają się tylko do uzupełniania opału w górnym palenisku pieca.
Co ważne, powyżej opisane udogodnienia zastosowane w tym piecu czynią z niego urządzenie przyjazne, wręcz intuicyjne w obsłudze dla każdego użytkownika.
Aktualność z kategorii: Piece