infraKabiny Infrared są mało znane i niedoceniane, ich właściwości lecznicze oraz niewielka ilość przeciwwskazań powoduje szybki wzrost rzeszy jej entuzjastów. Sauny Infrared w przeciwieństwie do typowych saun fińskich wykorzystują lampy podczerwieni do bezpośredniego ogrzewania ciała, a nie ogrzewania temperatury powietrza w kabinie. Dzięki temu nazywane są często kabinami niskotemperaturowymi – temperatura ok 30-60 stopni. Znaczący wpływ na skuteczność działania ma dobór rodzaju promienników zainstalowanych w kabinach. Wielu sprzedawców zachwala swoje promienniki jako najlepsze. Wiarygodnym źródłem są przeprowadzone badania, które dokładnie określają spectrum podczerwieni jaką dany promiennik emituje. Upraszczając można podzielić na 3 grupy podczerwieni krótko falowe IR-A oraz długo falowe IR-B i IR-C . Im krótsza wartość fali tym korzystniejsze parametry dla naszego ciała.

Zakres długości fali promieniowania optycznego jest podzielony na pasma zgodnie z normami CEI (Międzynarodowego Komitetu Elektryki).

Zakres długości fali promieniowania optycznego

Np: Maty podczerwieni – (nazywane również promiennikami węglowymi) mają spectrum działania tylko w obrębie fal IR-C (>6 μm). Promieniowanie IR-B oraz IR-C uderza w górną warstwę skóry z nerwami odpowiadającymi za ciepło. Pozostaje efekt ogrzewania, które patrząc na parametry jest dosyć złudne. Kolejna grupa promienników to promienniki magnezowe oraz ceramiczne. Spectrum działania w zakresie fal IR-B i IR-C (2-10μm). Parametry lepsze oraz głębsza penetracja w głąb ciała. Naszymi faworytami również pod względem bezawaryjności są promienniki kwarcowe infrared Philips Dr Fischer Vitae. Promienniki o zakresie fali IR-A , IR-B oraz IR-C (1,4-10μm). Są to aktualnie jedyne świecące promienniki Infrared o najbardziej do słonecznego zbliżonym spectrum. Ich penetracja w głąb ciała dochodzi do 5 mm, więc oprócz warstwy zrogowaciałej i naskórka dochodzi aż do skóry właściwej.

Zakres długości fali promieniowania optycznego jest podzielony na pasma zgodnie z normami CEI (Międzynarodowego Komitetu Elektryki).

Zakres długości fali promieniowania optycznego

Promieniowanie podczerwone ( ang. Infrared, IR; łac. infra = pod, czymś) to część niewidzialnego spektrum światła słonecznego o długości fal w zakresie od 780 nm do 1 mm. W spektrum słonecznym (przy ziemi) stanowi ono około 42,1% i jest wyłącznie z zakresu IRA oraz IRB (fala elektromagnetyczna z zakresu IRC -fala długa – nie dochodzi do powierzchni Ziemi).

Kabina INFRARED wyposażona w promienniki kwarcowe Dr. Fisher Vitae

Kabina infrared wyposażona w promienniki kwarcowe Philips Dr Fisher Vitae.
Foto sauna Klementyna Design z Galerii Saun TAPIS.PL

Podczerwona fala słoneczna daje człowiekowi ciepło oraz dobre samopoczucie fizyczne i psychiczne. To słoneczne promieniowanie podczerwone nosi również nazwę promieniowania cieplnego lub ciepła głębokiego. Promieniowanie IR jest bezpieczne dla ludzkiego organizmu, ponieważ ciało człowieka również emituje podczerwień w podobnym zakresie (np. spektrum promieniowania emitowanego przez nasze dłonie to zakres od 8 do 14 um). Wyniki wieloletnich badań, prowadzonych przez klinicystów Dalekiego Wschodu nad wpływem podczerwieni na ludzki organizm dowiodły, że wzmocnienie naturalnej, wewnętrznej produkcji tej energii wzmacnia zdolności regeneracyjne, witalność komórek oraz stymuluje proces ich samooczyszczania. Największe właściwości terapeutyczne uzyskiwano stosując nagrzewanie promieniowaniem podczerwonym o długości 9,4 mikrona. Łagodzenie wielu objawów chorobowych, bólu oraz efektywna rekonwalescencja osób poddanych naświetlaniom podczerwienią stały się inspiracją do szerszego wykorzystania tego ciepła w technologii systemów termicznych – w kabinach Infrared. Urządzenia te przypominają wyglądem i działaniem sauny tradycyjne, jednak różnią się od nich zastosowanym źródłem ciepła – zamiast pieca elektrycznego są tu promienniki podczerwieni, które emitują biologicznie aktywną energie podczerwoną.

 

Porównanie promieniowania słońca i promiennika kwarcowego Vitae według długości fali.

Porównanie promieniowania słońca i promiennika kwarcowego Vitae według długości fali

 

Jak widać na powyższym wykresie promienniki Vitae zapewniają pełen rozkład w zakresie widma promieniowania podczerwonego, w tym zwłaszcza IR-A dostarczające bardziej promieniujące ciepło. Dzięki temu zapewniają szybsze i bardziej komfortowe ogrzewanie.

Klementyna Design z promiennikami Philips Dr Fischer Vitae.  Kwarcowa sauna z oferty TAPIS.PL

Podwyższona temperatura i działanie promieni podczerwonych kabiny kwarcowej pomaga nie tylko pozbyć się wielu schorzeń ale również usuwa z ciała nadwyżki tłuszczu oraz związków toksycznych, będących przyczyną tworzenia się cellulitu, przyczynia się do oczyszczenia skóry, a także do jej lepszego ukrwienia podnosi wydajność układu sercowo-naczyniowego.

Ciepło promieniowania ogrzewa głęboko tkanki mięśni i organy wewnętrzne, przez co zwiększa się częstotliwość akcji serca (np.: przygotowując organizm do wysiłku) łagodzi ból w chorobach układu mięśniowo-szkieletowego oraz powoduje zmniejszenie stanów napięciowych mięśni i ich regenerację, redukuje napięcie i stres (działanie antydepresyjne). Głęboko wnikające ciepło z promieni podczerwonych wpływa pozytywnie na odtworzenie się sił witalnych, uodparnia organizm na infekcje oraz polepsza samopoczucie.

FilmFILM: Kwarcowe promienniki podczerwieni Dr Fischer Vitae w saunie Klementyna infrared

Sauna INFRARED zwana też sauną na podczerwień to alternatywa dla osób, które mają jakieś przeciwwskazania do korzystania z saun tradycyjnych, wysokotemperaturowych o wyższej wilgotności. A przecież wszystkim należy się wspomnienie ciepła promieni słonecznych.

 Oferta saun infrared z promiennikami kwarcowymi:
https://www.tapis.pl/sauny/sauny-infrared/

Wszystkie aktualności związane z firmą: ,
Aktualność z kategorii: Sauny