Poznaliśmy już dokładnie wiele pieców steatytowych głównie produkcji duńskiej, dla odmiany ten artykuł poświęcony będzie holenderskiemu produktowi z najwyższej półki – produktowi firmy WANDERS, mianowicie piecowi Stoger Stone Olaf Eco.

Olaf Eco Round

Piec wyróżnia z pośród wielu innych zaawansowana konstrukcja, a dokładnie system odzysku energii od temperatury gazów drzewnych. Konstruktorzy z firmy WANDERS korpus pieca wyposażyli w specjalne boczne kanały dymowe, którymi przepływają spaliny zanim wydostana się do króćca wypływu dymu i dalej do komina. W bocznych kanałach dymowych rozgrzane gazy drzewne oddają temperaturę do steatytowej obudowy pieca a ta do pomieszczenia. Kanały spalinowe rozmieszczone zostały symetrycznie w bocznych powierzchniach korpusu. W efekcie cała steatytowa powierzchnia pieca Stoger Stone Olaf Eco rozgrzewa się bardzo szybko i równomiernie. Odwrócony przepływ gazów spalinowych w bocznych komorach jest w pełni regulowany manualnie przeznaczonym specjalnie do tego celu cięgnem z boku pieca. Boczne kanały dymowe najsprawniej działają po osiągnięciu przez piec odpowiednio wysokiej temperatury. W początkowej fazie palenia kiedy piec i szyb kominowy są jeszcze zimne wypływ dymu odbywa się w sposób konwencjonalny czyli górnym odprowadzeniem prosto do króćca wypływu dymu.

Multimedialna prezentacja pieca steatytowego Olaf Eco

 

Olaf Eco High

Standardem w piecu jest kurtyna gorącego powietrza skutecznie zabezpieczająca szybę przed brudzeniem i bardzo precyzyjna regulacja ilości powietrza do spalania. Regulatory ukryte zostały pod estetyczną stalową klapką poniżej drzwiczek paleniska. W tylnej ściance paleniska działa także wtórny obieg powietrza efektywnie dopalający rozgrzane spaliny. Piec Stoger Stone Olaf osiąga według danych producenta 85% sprawności i jest to w dużej mierze zasługa odwróconego przebiegu spalin. Kanały spalinowe wymagają jedynie co jakiś czas usunięcia osadów gromadzących się na ich wewnętrznych ściankach. Projektanci zadbali o to aby każdy użytkownik mógł tę czynność wykonać samodzielnie przy pomocy szczotki do tego celu przeznaczonej. Czyszczenie odbywa się przez specjalne okienka w górnej części pieca, podczas użytkowania pieca otwory są szczelnie zakryte, również od wewnętrznej strony paleniska przewidziane są do tego celu otwory.

Obudowa korpusu nowoczesnego pieca Olaf to grube i bardzo masywne steatytowe płyty, stabilnie mocowane na całej powierzchni korpusu. O solidności i jakości steatytowych kafli świadczy ich niespotykana masa łączna wynosząca ponad 200 kg.

Okładziny kamienne przed zamontowaniem pieca są starannie zapakowane w skrzyni i zabezpieczone przed uszkodzeniem w transporcie. Oczywistym standardem w tej klasy piecach jest steatyt najlepszej jakości z najlepszych skandynawskich pokładów.

Czas potrzebny na akumulację ciepła i czas stygnięcia pieca obrazuje poniższa tabela.

Olaf Eco

Uwzględniając surową skandynawską stylistykę pieca Stoger Stone OLAF jak wszystkie wcześniej prezentowane piece steatytowe o podobnym designie ale o obłych kształtach, tak i ten doskonale wpisze się w każde nowoczesne wnętrze. W odróżnieniu od obłych w kształcie pieców COSMO, lub TROJA kominek Stoger Stone Olaf Eco to smukły kamienny sześcian. Jest więc uzupełnieniem coraz szerszej oferty nowoczesnych pieców w całości pokrytych naturalnym steatytem.

Pamiętając o nieprzeciętnych parametrach grzewczych skandynawskich pieców steatytowych wiemy, że holenderski kominek także doskonale sprawdzi się jako istotne i ekonomiczne w eksploatacji źródło ciepła lub uzupełnienie ogrzewania CO podczas najsroższych mrozów.

 Piec Stoger Stone Olaf Eco występuje w trzech wersjach:
– Olaf Eco
– Olaf Eco round
– Olaf Eco high

Charakterystyczne cechy każdego modelu pieca Stoger Stone Olaf Eco poznasz w serwisie:  http://www.stoger.pl/stone/

Wszystkie aktualności związane z firmą: ,
Aktualność z kategorii: Piece