Każdy z nas dokłada wszelkich starań by ograniczyć koszty utrzymania domu – co nie jest rzeczą łatwą i wymaga od nas dużej cierpliwości, a także czasu. Te oszczędności w eksploatacji przekładają się także na wybór kominka. Piszę „że kominka” bo każdy patrzy na kominek jako całość – powiedzmy pojedynczą bryłę która ma ogrzewać dodatkowo dom i zmniejszyć zużycie gazu, węgla, miału czy oleju opałowego.

Powyższe oszczędności zawsze rozpoczynają się od wyboru wkładu grzewczego poprzez koszty obudowy itd. Jedni klienci wybiorą tani wkład – bo jest tani i zaoszczędzą pozornie kilkanaście lub kilkaset złotych na starcie. Racja ? Jak najbardziej jednak na początek pozwolę sobie zapytać:

Co może zaoferować tani wkład kominkowy? Oprócz ceny – nic. Wybierając tani wkład klient powinien mieć dodatkowo zaoszczędzone pieniążki na dużą ale to dużą ilość drewna na każdy sezon grzewczy. A drewno kominkowe już nie należy do najtańszych, no chyba że ma się własny las. Tani wkład tylko pozornie tani, niestety już w utrzymaniu okazuje się drogi i czasochłonny, ponieważ spala drewno w szalonym tempie, trzeba wręcz mieć przygotowane taczki żeby tego drewna nie zabrakło, no i najważniejsze – czas by biegać do wkładu co 5 min i regulować – przepraszam – próbować regulować cykl spalania drewna. Kontrola spalania jest niemalże zerowa bo jaka może być przy technologii konstrukcji z przed 20 lat.
Pamiętajmy, że nadrzędnym celem jest oszczędność w utrzymaniu domu, która była na początku wyboru kominka. Kupiliśmy tani wkład – bo tani i po roku wkład jest użytkowany/ palony kilka razy w sezonie, a stwierdzenie „że mi się nie chce” jest już faktem – Tani wkład zabiera czas, siły i oczywiście eksploatacja kosztuje nas o wiele więcej niż zakładaliśmy.
Wracamy do początku – szukamy dodatkowych oszczędności, a te zapewni nam system SFlow przy wkładach Stoger serii Premium. Oczywiście ktoś powie seria Premium to znaczne koszty – drogie urządzenie – nic bardziej mylnego. Właśnie ta seria jest stworzona dla naszych rodzimych klientów z myślą o oszczędnościach od pierwszego rozpalenia kominka.

Co to takiego tajemniczy SFlow? Z ang. „Save Flow” to oszczędny przepływ w dosłownym tłumaczeniu.
Najważniejszą i podstawową zasadą przy tworzeniu systemu była jego innowacyjność i prostota. Całość opiera się na kontrolowanym przepływie tlenu, a później gazów wewnątrz komory spalania. System działa w oparciu o jedną dźwignię – suwak którym regulujemy proces spalania drewna w kominku. Tlen niezbędny do procesu spalania jest dostarczany do wnętrza poprzez krócieć dolotowy o średnicy 80 mm. Następnie „wpada” do paleniska przez system specjalnie utworzonych dolotów. Dlatego też dolna cześć paleniska jest przystosowana w 100% tak, aby wykorzystać cały załadunek drewna w procesie spalania i wytwarzania ciepła. W kolejnej fazie wytwarzane gazy są wstępnie dopalane na tylniej ścianie wkładu i transportowane na system deflektorów. Mamy potrójny system deflektorów, gdzie pierwszy kieruje strumieniem gazów, a środkowy jest regulowany. Służy on do optymalizacji spalania, a także regulacji ciągu kominowego. Przy króćcu wylotowym mamy jeszcze jeden dodatkowy deflektor. Powyższy system daje bardzo wysokie właściwości grzewcze kominka – sprawność powyżej 80-85% i niską emisją cząstek stałych, a także w pełni wykorzystuje drewno spalone na dole wkładu. Niezależnie od tego systemu mamy także system kurtyny powietrznej umieszczony w górnej części drzwiczek, gwarantujący czysta szybę i piękną wizję ognia.

Podsumowując: Kupując wkład Stoger z serii Premium – otrzymujesz wkład który przyczyni się do twoich oszczędności realnie – ogrzeje dom ekonomiczną ilością drewna i co najważniejsze – uszanuje twój czas na jego obsługę do minimum. Zastanów się – czy kupić tanie i zwykłe a drogie w utrzymaniu urządzenie grzewcze, czy lepiej zainwestować w innowacyjny produkt i „odcinać kupony oszczędności”. Nasz kominek Stoger będzie służyć przez wiele lat, nie pochłaniając zbyt wiele czasu i drogiego paliwa.

Bartosz Urban

Zapraszamy do serwisu www.stoger.pl

Wszystkie aktualności związane z firmą: ,
Aktualność z kategorii: Wkłady kominkowe