Poradnik Instalatora Termokominków


Poradnik dla instalatora

4. MONTAŻ ELEMENTÓW TERMOKOMINKA

Termokominek dostarczany na palecie zabezpieczony jest folią a elementy frontowe styropianem. Po zdjęciu folii należy z wnętrza komory spalania termokominka wyjąć wszystkie elementy stanowiące jego wyposażenie, to jest: czopuch, segmenty rusztu, nogi, kompletny ruszt pionowy oraz opcjonalnie komplet montażowy rożna elektrycznego. W przypadku termokominków z drzwiczkami chowanymi, aby dostać się do wnętrza komory spalania, należy najpierw z prawej strony drzwiczek przycisnąć górną część zamka, unieść dźwigienkę i przekręcić ją w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara a następnie otworzyć drzwi na lewą stronę termokominka. Należy wtedy jednocześnie usunąć BLOKADĘ DRZWICZEK. Po odchyleniu dolnej maskownicy (24), w prawym dolnym rogu znajduje się strzemię mocujące kasetę z szybą, przykręcone za pomocą wkręta do płyty montażowej (2). Po odkręceniu i wyjęciu od góry strzemiączka należy wkręt wkręcić w to samo miejsce oraz zamknąć drzwiczki.

Po położeniu termokominka na tylnej ścianie (8) należy wkręcić nogi (17) w cztery gniazda umieszczone w podstawie korpusu termokominka. Tak przygotowane urządzenie ustawiamy na fundamencie, o wytrzymałości zapewniającej przeniesienie obciążeń wynikających z masy termokominka napełnionego wodą (dane w tabeli 1) i masy obudowy. Ustawiony na fundamencie termokominek należy za pomocą nóg dokładnie wypoziomować. Następnie należy włożyć do wnętrza komory spalania dwa segmenty żeliwnych rusztów, układając je obok siebie w otworze żeliwnej płyty paleniskowej, oraz dwa profile rusztu pionowego wkładając je w specjalne nacięcia wykonane na brzegu komory spalania.

Dostarczany w komplecie czopuch odprowadzający spaliny należy zamocować na ramce umieszczonej nad głównym kanałem spalinowym termokominka (12), docisnąć prostokątną obejmę uszczelniającą i skręcić wszystkie elementy razem. Służy do tego sześć wkrętów wstępnie wkręconych w otwory montażowe ramki.

Po wykonaniu wszystkich prac instalacyjnych a przed wykonaniem zabudowy termokominka należy obłożyć ściany boczne, tylną oraz strop termokominka wełną mineralną o grubości minimum 5 cm, w celu zapewnienia odpowiedniej ochrony termicznej urządzenia i ograniczenia strat ciepła. Niedopuszczalne jest połączenie w sposób stały (np. porzez klejenie, spawanie, przykręcanie, itp.) jakichkolwiek elementów termokominka z elementami obudowy, gdyż uniemożliwi to ewentualną wymianę lub naprawę mechanizmów regulacyjnych urządzenia.  Zobacz nasze realizacje z innych działów:
  » Baseny Galeria « » Grille Galeria «

  Zobacz nasze realizacje z innych działów:
» Sauny Galeria « » Kominki Galeria «