Wkłady kominkowe
Fonte Flamme
z płaszczem wodnym

Kominki z naszej oferty Kominki wodne
» Wkłady kominkowe « » Kominki « » Aktualności « » Promocje « » Dla prasy i architektów « » Kontakt «

Poniżej przedstawiamy Państwu uniwersalne wkłady kominkowe firmy FONTE FLAMME wyposażone w podkowę C.O. pozwalającą uzyskać ciepłą wodę do celów użytkowych i grzewczych. Szczegółowy opis podkowy znajdą Państwo na końcu tej strony, a tuż poniżej przedstawiamy naszą ofertę wkładów kominkowych firmy FONTE FLAMME wyposażonych w podkowy C.O.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

Wkłady kominkowe z płaszczem wodnym
Fonte Flamme 685

Moc 14 kW/ 12 kW woda; waga 117 kg
(wymiary zewnętrzne jak dla modelu Clairflam 685)

Wkład kominkowy Fonte Flamme 685C/083
- posiada drzwiczki żeliwne szaro-aluminiowe i szybę szklano-ceramiczną.

Wkład kominkowy Fonte Flamme 685C/083+
- posiada drzwiczki żeliwne pokryte mosiądzem i szybę "pyrolyse".Wkłady kominkowe z płaszczem wodnym
Fonte Flamme 775

Moc 16 kW/ 15 kW woda; waga 175 kg
(wymiary zewnętrzne jak dla modelu Clairflam 775)

Wkład kominkowy Fonte Flamme 775C/101+
- posiada drzwiczki żeliwne pokryte mosiądzem i szybę "pyrolyse".

Wkład kominkowy Fonte Flamme 775C/102+
- posiada drzwiczki żeliwne pokryte mosiądzem i szybę "pyrolyse".

Wkład kominkowy Fonte Flamme 775C/103+
- posiada drzwiczki żeliwne pokryte mosiądzem i szybę "pyrolyse".


Wkłady kominkowe z płaszczem wodnym
Fonte Flamme 880

Moc 20 kW/ 18 kW woda; waga 220 kg
(wymiary zewnętrzne jak dla modelu Clairflam 880)

Wkład kominkowy Fonte Flamme 880C/090+
- posiada drzwiczki żeliwne pokryte mosiądzem i szybę "pyrolyse".

Wkład kominkowy Fonte Flamme 880C/091+
- posiada drzwiczki żeliwne pokryte mosiądzem i szybę "pyrolyse".

 


Wkłady kominkowe z płaszczem wodnym Fonte Flamme - opis techniczny

Kominek Fonte Flamme, pokazany na rys. 1, jest uniwersalnym wkładem kominkowym wyposażonym w podkowę pozwalającą uzyskać ciepłą wodę do celów użytkowych i grzewczych. Składa się z żeliwnego, ożebrowanego korpusu (1) zamykanego żeliwnymi drzwiczkami (2) z żaroodporną, pirolityczną szybą (3). Wewnątrz korpusu umieszczona jest stalowa podkowa (4) stanowiąca zespół równoległych rurowych żeber wygiętych w kształcie litery "C", połączonych u dołu i u góry dwoma kolektorami (5). Dolna część podkowy stanowi ruszt kominka, umożliwiający jego ciągłą eksploatację, część tylna zabezpiecza korpus przed przegrzaniem, natomiast część górna stanowi ażurowy deflektor dopalający gaz drzewny.

Podłączenie do instalacji wodnej odzyskującej ciepło z kominka umożliwiają dwa otwory w dnie żeliwnego korpusu, przez które przechodzi rura (6) doprowadzająca wodę do kolektora dolnego oraz rura (7) odprowadzająca ogrzaną wodę z kolektora górnego. Powietrze do spalania drewna doprowadzane jest rurą o średnicy 80 lub 100 mm z zewnątrz budynku do dwóch gniazd (8.9) okalających rury z wodą. Gniazda te, wyposażone w suwaki (10), pozwalają regulować dopływ powietrza niezależnie do prawej i lewej części paleniska i w połączeniu z wielostopniowo regulowanym szybrem (11) wpływać na moc kominka i czas spalania. Zasadniczą część ciepła wytworzonego w procesie spalania pochłania podkowa wodna. Specjalny separator siatkowy (12) umieszczony na ruszcie wodnym (zastrzeżenie patentowe Uniwag-Spolmot Sp. z o. o.) oddziela rozżarzone polana od chłodnych, często wilgotnych, rur. Odpowiednio dobierając wielkość otworów siatki w stosunku do rusztu rurowego uzyskano lepsze wykorzystanie paliwa, wydłużenie czasu spalania i dogrzanie szyby do jej pirolitycznego samooczyszczenia. Czystość szyby poprawia dodatkowo specjalna listwa korytkowa (13) montowana na górnej krawędzi szyby dostarczająca odpowiednią ilość tlenu do pirolizy.

W czasie montażu kominek najlepiej umieszczać na stalowej, regulowanej podstawie, która ułatwia montaż dolnych gniazd oraz podłączenie wody, powietrza i czujników. Umożliwia ona także zabudowanie paleniska żeliwnego oraz jego eksploatację bez podkowy wodnej i jej uzupełnienie w terminie późniejszym, a także w zależności od potrzeb demontaż podkowy na okres zimy (domki letniskowe) lub lata (domy stałego pobytu). Możliwość ta jest szczególnie przydatna w okresie budowy domu, gdy nie ma jeszcze instalacji c. o. lub stałych przyłączy, a także daje szansę zmiany systemu dystrybucji ciepła w terminie późniejszym osobom niezdecydowanym lub niezadowolonym z dystrybucji ciepłego powietrza z uwagi przenoszenie zapachów, szumu i zapylenia.

Instalacja wodna

Zgodnie z PN-91/B-02413 kominek należy instalować w systemie otwartym z przelewowym naczyniem wzbiorczym. Obowiązkowo należy stosować wymuszony przez pompę (najlepiej trzystopniową) obieg wody.
Moc instalowanych grzejników sieci c. o. i bojlera c. w. u. powinna być większa od nominalnej mocy kominka
(schemat 1).
Zapowietrzeniu podkowy zapobiega właściwy kierunek przepływu wymuszonego pompą (od kolektora dolnego) oraz odpowiednie kryzowanie żeber. W innych przypadkach stosuje się odpowietrzanie kolektora górnego zaciskiem znajdującym się na jego końcu (szczycie).
Kominek może współpracować bezpośrednio z innymi urządzeniami grzewczymi w istniejących już instalacjach c. o. systemu otwartego. Współpraca z instalacjami systemu zamkniętego odbywa się za pośrednictwem wymiennika (schemat 2).
Montaż i zabudowa kominka nie odbiega od montażu żeliwnych wkładów ognia ciągłego (instrukcja w załączeniu). Zaleca się stosowanie stalowej regulowanej podstawy ułatwiającej montaż instalacji c. o. oraz demontaż podkowy
z uwagi na okresowe potrzeby użytkownika.

 


Przykłady instalowania wkładów kominkowych FONTE FLAMME
wyposażonych w podkowę C.O. w układzie otwartym

 

Uwaga!
Instalowanie pieców c.o. na paliwo stałe w systemach zamkniętych jest wg. polskich przepisów niedozwolone.
  Zobacz nasze realizacje z innych działów:
  » Baseny Galeria « » Grille Galeria «

  Zobacz nasze realizacje z innych działów:
» Sauny Galeria « » Kominki Galeria «