Kriosauny

Wanny SPA Groty solne, Jaskinie solne Sauny Design
» Solaria « » Kriosauny « » Aktualności « » Promocje « » Dla prasy i architektów « » Kontakt «


Kriosauna KRIOMED 2000

Krioterapia - leczenie zimnem zyskuje w dzisiejszych czasach coraz większe znaczenie. Znana już od dawna, dzięki postępowi technicznemu i możliwości wykorzystania najnowszych zdobyczy technologii, pozwoliła stworzyć Kriosaunę Interwell KRIOMED 2000.

KRIOMED 2000 - jednoosobowa kabina kriogeniczna przeznaczona do zabiegów KRIOTERAPII OGÓLNOUSTROJOWEJ oraz do korzystania z seansów KRIOKĄPIELI w ramach KRIOREKREACJI. Jest odpowiedzią na bardzo drogie zarówno w inwestycji, jak i eksploatacji, komory kriogeniczne. Jest znakomitą propozycją dla sanatoriów, hoteli, centrów odnowy biologicznej, fitness i innych tego typu placówek.

Zabieg KRIOTERAPII OGÓLNOUSTROJOWEJ polega na krótkotrwałym przebywania w bardzo niskiej temperaturze. Czas trwania zabiegu jest regulowany przez obsługę w zakresie 1-3 minut. Nominalny, a zarazem optymalny czas przebywania w kriokąpieli to 90 sekund. Temperatura podczas zabiegu jest również regulowana przez obsługę i mieści się w zakresie od -120 do -15O stopni °C.

Korzystający z zabiegu wchodząc na zabieg do kabiny KRIOSAUNY ubrany jest w strój kąpielowy (najlepiej bawełniany) oraz w ciepłe, bawełniane skarpety i rękawiczki.

Przebywający w kabinie dzięki zastosowaniu regulowanej podłogi zanurzony jest w KRIOKĄPIELI tylko do wysokości ramion - głowa znajduje się poza obszarem działania niskiej temperatury - oddycha on powietrzem atmosferycznym znajdującym się w pomieszczeniu ogólnym. Takie rozwiązanie sprawia, iż z seansów mogą korzystać osoby cierpiące na klaustrofobię.

Kabina kriokabiny wyposażona jest w drzwi uchylne, które mogą być w każdej chwili trwania seansu otwarte nawet przez osobę będącą wewnątrz, co czyni sam zabieg o wiele bezpieczniejszym w porównaniu z tradycyjnymi komorami kriogenicznymi.

Kabina KRIOSAUNY przeznaczona jest do seansów jednoosobowych. Obsługę KRIOSAUMY może stanowić tylko osoba specjalnie przeszkolona.

Seans KRIOKĄPIELI:

 • przyspiesza restytucję powysiłkową,
 • wspomaga trening wytrzymałościowy i wydolnościowy,
 • wspomaga sportowców,
 • zmniejsza napięcie mięśniowe,
 • zwiększa wydolność mięśniową,
 • spowalnia procesy starzenia,
 • sprzyja odnowie biologicznej sportowców wyczynowych oraz przemęczonych fizycznie i psychicznie osób dorosłych,
 • przyspiesza procesy gojenia,
 • wspomaga walkę z nadwagą i cellulitem.

Stosowanie zabiegów KRIOTERAPII OGÓLNOUSTROJOWEJ jest szczególnie wskazane przy:

 • kompleksowej terapii chorób reumatycznych, zwyrodnieniowych, reumatyzmie tkanek miękkich,
 • schorzeniach zwyrodnieniowych pierwotnych i wtórnych układu ruchu,
 • ostrych i zastarzałych urazach, w tym i sportowych i pooperacyjnych, niczym nie zaburzając, a wręcz przyspieszając procesy gojenia,
 • leczeniu rzadkich chorób autoimmunologicznych i kalagenozach,
 • chorobach kości z osteoporozą pierwotną i wtórną,
 • zwalczaniu przewlekłego patologicznego bólu,
 • zwalczaniu spastyczności mięśni odruchowej i ośrodkowej w procesie rehabilitacji neurologicznej,
 • doraźnej pomocy i leczeniu wczesnych oparzeń,
 • do wywoływania hemostazy krwawień wewnętrznych z przewodu pokarmowego lub krwawień zewnętrznych np. w rozległych otarciach naskórka,
 • odnowie biologicznej sportowców wyczynowych oraz przemęczonych fizycznie i psychicznie osób dorosłych.

KRIOTERAPIA stosowana rekreacyjnie, np. do wspomagania sportowców:

 • przyspiesza restytucję powysiłkową,
 • jest elementem profilaktyki przeciążeń narządów ruchu,
 • wspomaga leczenie zespołów przeciążeniowych mięśni, stawów i kręgosłupa,
 • wspomaga trening wytrzymałościowy i wydolnościowy,
 • zwiększa zakres ruchu.

 

Seans KRIOKĄPIELI ma ponadto wybitnie korzystny wpływ na psychikę - następuje znaczna poprawa nastroju - znika uczucie depresji, znużenia i zmęczenia. Po przeprowadzonym seansie pojawia się uczucie fizycznego rozluźnienia, rześkości i dobrego samopoczucia. Tak więc seans KRIOKĄPIELI ma olbrzymie znaczenie relaksacyjne.

Źródłem zimna w kabinie KRIOSAUNY jest odparowujący w generatorze gazu skroplony azot lub skroplone powietrze dostarczone ze stacjonarnego, ciśnieniowego zbiornika kriogenicznego. Kabina "KRIOSAUNY" wyposażona jest w podnoszoną podłogę dopasowującą każdorazowo jej wysokość do wzrostu pacjenta. Dzięki temu osoba jest zanurzona w KRIOKĄPIELI do wysokości ramion, z głową ponad warstwą zimnego gazu, co umożliwia jej oddychanie powietrzem z pomieszczenia ogólnego.

Opis - działanie

Źródłem zimna w kabinie KROSAUNY jest odparowujący w generatorze niskiej temperatury ciekły azot lub ciekłe powietrze dostarczane z zewnętrznego ciśnieniowego zbiornika kriogenicznego. Zarówno ciekły azot lub ciekłe powietrze jak i kriogeniczny zbiornik ciśnieniowy nie są w zestawie i są dokupywane osobno.

KRIOSAUNA wyposażona jest w podnoszoną podłogę, dopasowującą każdorazowo jej wysokość do wzrostu pacjenta, tak aby osoba była zanurzona w KRIOKĄPIELI do ramion z głową ponad warstwą zimnego gazu. To umożliwia oddychanie powietrzem z pomieszczenia ogólnego.

Zastosowany układ chłodzenia i system sterowania pozwala na regulowanie i utrzymywanie w KRIOKABINIE zadanej temperatury zabiegu z zakresu -120°C do -150 °C. Czas zabiegu jest regulowany w zakresie 1-3 min. (standardowa nastawa to 90s). Wykonany w tylnej ścianie KRIOKABINY system wentylacji wyciągowej usuwa z pomieszczenia zużyty zimny azot, zapobiegając drastycznemu obniżeniu zawartości tlenu w powietrzu i obniżeniu temperatury w pomieszczeniu.

Poszczególne procesy obsługi KRIOKABINY:

WYMRAŻANIE

Proces wymrażania kabiny trwa od 5 do 10 minut. Podczas jego trwania następuje wymrożenie kabiny od temperatury otoczenia do temperatury zadanej (nastawa fabryczna to -140 °C). Proces ten przebiega automatycznie, jego koniec jest sygnalizowany sygnałem akustycznym, po którym urządzenie automatycznie przechodzi w następny cykl pracy "ZABIEGI".
Wymrażanie odbywa się przy pustej kabinie i jest przeprowadzane tylko jeden raz na cykl zabiegów (np. na 5-10 zabiegów).

ZABIEG WŁAŚCIWY

Podczas tego procesu uczestnicy odpowiednio ubrani w strój ochronny kolejno wchodzą do KRIOKABINY i zażywają indywidualnego seansu kriokąpieli. Obsługujący KRIOKABINĘ reguluje wysokość podłogi kabiny czas i temperaturę zabiegu, a następnie inicjuje START zabiegu. Podczas zabiegu temperatura w kabinie obniża się do temperatury zadanej (nastawa fabryczna to -150°C). Uczestnik seansu przebywa w kabinie do 3 minut (zalecany czas trwania seansu to 1,5min.). Maksymalny czas pomiędzy dwoma kolejnymi seansami to 2 minuty. Po zakończonym zabiegu podłoga samoistnie obniża się, a obsługujący wyprowadza uczestnika i wprowadza następnego. Czynności te są powtarzane kolejno z każdym uczestnikiem.

SUSZENIE PO ZABIEGU

Suszenie przeprowadza się po zakończeniu cyklu "ZABIEGI", a więc po tym jak kabinę opuści ostatni uczestnik zabiegu. Podczas tego procesu następuje usunięcie wilgoci z kabiny oraz z generatora niskiej temperatury. Jest ono w pełni automatyczne i trwa około 90-120 minut. W tym czasie zalecamy również dokładne przewietrzenie pomieszczenia.

Wymogi lokalowe

Dla prawidłowego funkcjonowania zaleca się by KRIOKABINA była umieszczona w oddzielnym pomieszczeniu, bez możliwości nieograniczonego dostępu osób "trzecich". W pomieszczeniu tym mogą przebywać tytko personel obsługujący oraz uczestnicy seansu KRIOKĄPIELI. Pomieszczenie to powinno:
- być nie mniejsze niż 10-15 m2,
- być o wysokości nie mniejszej niż 250 cm,
- posiadać sprawną wentylację mechaniczną o krotności wymian na godzinę nie mniejszej, niż 6,
- posiadać dwa wyprowadzenia Ø125mm z pomieszczenia na zewnątrz budynku,
- posiadać sprawny analizator stężenia tlenu w powietrzu lub detektor tlenu informujący o spadku zawartości tlenu poniżej 19% (tylko w przypadku zasilania ciekłym azotem) - nie wchodzi w zakres specyfikacji dostawy kriokabiny.

Pomieszczenia nie można wykorzystywać do innych celów. Zaleca się, by w sąsiedztwie pomieszczenia nie znajdowały się baseny, urządzenia do hydromasażu, ani inne znacznie zwiększające wilgotność powietrza.
Zaleca się by w pomieszczeniu lub w jego pobliżu znajdował się zestaw do udzielania, pierwszej pomocy w nagłych wypadkach.

Charakterystyka techniczna

WYMIARY KRIOSAUNY
szerokość (przy zamkniętych drzwiach kabiny)
900
mm
szerokość (przy otwartych drzwiach kabiny)
1550
mm
długość
1600
mm
wysokość całkowita (z plafonem świetlnym)
2450
mm
wysokość całkowita (bez plafonu świetlnego)
2250
mm
wysokość kabiny
1850
mm
Masa komory (kabina + jedna osoba)
250-300
kg
Wzrost uczestnika zabiegu
150-200
cm
 
PARAMETRY ELEKTRYCZNE KRIOSAUNY
Nominalny pobór energii elektrycznej
1,5
kW
Zasilanie elektryczne
400 /3faz/50
V/Hz
 
PARAMETRY TECHNICZNE KRIOSAUNY
Zakres temperatury w kabinie KRIOSAUNY podczas seansu (regulowana)
-120 - 150
C
Czas wymrażania kabiny (rozruch)
5-10
min
Czas jednego seansu (regulowany przez obsługującego)
1-3
min
Zalecany czas jednego seansu
1,5
min
Maksymalny czas jednego seansu
3,0
min
Maksymalny odstęp pomiędzy kolejnymi seansami
2,0
min
Nominalna liczba kolejnych seansów (o czasie trwania 1.5 minuty)
30
cykli
Czas automatycznego suszenia kabiny
90-120
min
 
NOMINALNE ZUŻYCIE AZOTU (*)
Wymrażanie kabiny KRIOSAUNY
ok. 10
kg
Podczas trwania seansu
ok. 1,5
kg/min
Podczas trwania seansu nominalnego (o czasie trwania 1.5 minuty)
ok. 2,5
kg
Dla grupy 10-osobowej przy czasie seansu 1.5 minuty/osobę, łącznie z wymrażaniem kabiny
ok. 35
kg
Dla grupy 30-osobowej przy czasie seansu 1.5 minuty/osobę, łącznie z wymrażaniem kabiny
ok. 80
kg

(*) Nie uwzględnia instalacji przyłączeniowej z kriogenicznym zbiornikiem ciekłego azotu.

Kriogeniczny zbiornik ciśnieniowy

Źródłem zimna w kabinie KROSAUNY jest odparowujący w generatorze niskiej temperatury ciekły azot lub ciekłe powietrze dostarczane z zewnętrznego ciśnieniowego zbiornika kriogenicznego.

Na rynku działają licencjonowane firmy (np. BOC, Messer Linde), które dostarczają ciekły azot i ciekłe powietrze. Firmy te również poza dostawą gazów sprzedają lub dzierżawią zbiorniki kriogeniczne.
Dostępne na rynku zbiorniki kriogeniczne mają różne pojemności i wielkości, a ich wybór zależy głównie od ilości świadczonych seansów (zużycie gazu) oraz od warunków lokalowych. Koszt dzierżawy jak i cena jednostkowa azotu jest negocjowana indywidualnie. Przy małym zużyciu azotu zaleca się stosowanie zbiornika typu EUROCYL-230/4 o pojemności 230 litrów (160kg). Zbiornik ten wystarcza na przeprowadzenie średnio ok, czterech - pięciu cykli seansów 10-osobowych (razem około 40-50 osób). Taki niewielki zbiornik można umieścić w pomieszczeniu, tuż obok kriokabiny.
Przy większym poborze gazu (duża ilość seansów) zaleca się zainstalowanie większego, stacjonarnego zbiornika o pojemności min. 1000 litrów. Zbiornik ten musi jednak być zainstalowany na zewnątrz budynku. Cena jednostkowa gazu będzie wówczas znacznie niższa, niż w przypadku zastosowania zbiornika 230 litrowego. Dodatkowym kosztem będzie jednak koszt instalacji łączącej zbiornik z kriokabiną oraz wyższe koszty dzierżawy (zakupu) zbiornika.

 

ORIENTACYJNY CENNIK AZOTU

Cena azotu/źródło MESSER ok. 2,80 zł/kg NETTO
Dzierżawa zbiornika typu EUROCYL-230/4 ok. 10,00 zł/dobę NETTO

(*) Ceny podane jako przykładowe /źródło MESSER/ i nie mogą być traktowane jako ostateczne. Ceny te są każdorazowo, indywidualnie negocjowane z dostawcą.

Przykład 1 - koszt azotu przy grupie 25 osób:

ORIENTACYJNY KOSZT przycenie 2,80 zł/kg**    
Wymrażanie komory 28,00 [zł NETTO]
Grupa 25 osób przy seansie 1,5 minuty/osobę 175,00 [zł NETTO]
Koszt azotu: 8,10 [zł/osobę NETTO]*

Przykład 2 - koszt azotu przy grupie 10 osób:

ORIENTACYJNY KOSZT przycenie 2,80 zł/kg**    
Wymrażanie komory 28,00 [zł NETTO]
Grupa 10 osób przy seansie 1,5 minuty/osobę 70,00 [zł NETTO]
Koszt azotu: 9,80 [zł/osobę NETTO]*

Przykład 3 - koszt azotu przy grupie 5 osób:

ORIENTACYJNY KOSZT przycenie 2,80 zł/kg**    
Wymrażanie komory 28,00 [zł NETTO]
Grupa 10 osób przy seansie 1,5 minuty/osobę 35,00 [zł NETTO]
Koszt azotu: 12,60 [zł/osobę NETTO]*

(**) Koszty podano tylko jako ortentacyjne i nie mogą być traktowane jako wiążące i ostateczne. Przy eksploatacji zbiornika o pojemności 1000 kg koszty te mogą być macznie wyższe.

Zalecana cena zabiegu:
W zależności od liczby wykupionych zabiegów od 30 do 50zł.

 

Wymogi bezpieczeństwa

Źródłem zimna w kabinie KRIOSAUNY może być wrzący w temperaturze -196°C ciekły azot. Azot w fazie gazowej jest gazem obojętnym., niewybuchowym, nietoksycznym i niepalnym (w powietrzu, którym oddychamy, stężenie azotu wynosi około 78%). Wależy jednak pamiętać iż podczas użytkowania kriokabiny może wzrosnąć (kosztem zawartości tlenu) jego stężenie w powietrzu - resztki zużytego azotu przedostają się podczas pracy do pomieszczenia, w którym znajduje się urządzenie. Niezbędne jest zatem, aby kriokabina była umieszczona w pomieszczeniu z dobrze działającą wentylacją mechaniczną.

Konieczne jest również umieszczenie w pobliżu analizatora tlenu lub detektora tlenu, który informuje nas o spadku zawartości tlenu w mieszaninie powietrza w pomieszczeniu poniżej 19% - nie wchodzi w zakres specyfikacji dostawy urządzenia,

W żadnym przypadku nie można także dopuścić by korzystający z seansu kriokąpieli oddychał azotem znajdującym się w kabinie. Po wprowadzeniu uczestnika seansu do kabiny należy go podnieść tak, aby głowa znajdowała się powyżej górnej krawędzi kabiny kriokabiny. Służy do tego specjalny podnośnik zamontowany na dnie kabiny.

W przypadku, gdy źródłem zimna w kabinie kriokabiny jest wrzące w temperaturze -190 °C ciekłe powietrze nie istnieje zagrożenie przyduszenia uczestnika zabiegu i obsługującego. Nie ma również potrzeby by w pomieszczeniu umieszczać analizator - stężenia tlenu w powietrzu. Wówczas także uczestnik zabiegu
może oddychać zimnym powietrzem znajdującym się w kabinie kriokabiny - należy jednak pamiętać by wyposażony on był w maseczkę ochronną.

Niedopuszczalne jest by kriokabinę obsługiwała osoba nie przeszkolona.
Natęży także szczegółowo zapoznać się z wymogami bezpiecznej obsługi kriogenicznego zbiornika ciśnieniowego (szkolenia prowadzi dostawca zbiornika).

   Zobacz nasze realizacje z innych działów:
  » Baseny Galeria « » Grille Galeria «

  Zobacz nasze realizacje z innych działów:
» Sauny Galeria « » Kominki Galeria «