Stylowe Piece wolnostojące

Piece kominkowe - realizacje TAPIS.PL
DUTCHWEST FEDERAL
Piece żeliwne

Kominkowe piece wolnostojące FEDERAL są to urządzenia grzewcze bardzo trwałe, o dużej mocy nominalnej, ekonomiczne. Pozwolą one Państwu odkryć cały urok ogrzewania naturalnego przy użyciu drewna. Koncepcja techniczna tych urządzeń tj. połączenie systemu wymiany ciepła o dużej trwałości z podwójnym spalaniem z katalizatorem gwarantuje wysoką ich sprawność grzewczą.

Piece Federal wyposażone są w dwa uchwyty regulujące ilość powietrza wlatującego do wnętrza pieca, co wpływa na prędkość procesu spalania. Piec posiada szyber oraz katalizator. Piec posiada boczne drzwi, które ułatwiają załadunek drewna.


Piece DUTCHWEST Federal


 

Piece DUTCHWEST Federal - dane techniczne

 

  Federal 224C Federal 264C Federal 288C
Moc nominalna 9 kW 11 kW 14 kW
Powierzchnia grzewcza 160 do 325 m3 185 do 380 m3 270 do 550 m3
Opał
drewno
Czas pracy ciągłej 10h 12h 15h
Sprawność wg EPA 69,7% 75,9% 74,3%
Wskaźnik emisji EPA 3,1 g/h 2,2 g/h 3,1 g/h
Certyfikacja EPA - norm USA dotyczących ochrony środowiska
Wysokość 756 mm 756 mm 810 mm
Szerokość 559 mm 660 mm 711 mm
Głębokość 406 mm 406 mm 457 mm
Średnica wylotu spalin 153 mm 153 mm 200 mm (owal)
Ciężar 173 kg 198 kg 288 kg
Wysokość płomieni 50 cm 55 cm 63 cm


Piece Dutchwest Federal - informacje ogólne

Informacje podane powyżej są wynikiem testów przeprowadzonych wg norm amerykańskich. Odległości pomiedzy bokami i ścianą tylną pieca a ścianami wykonanymi z materiałów łatwopalnych oraz podatnych na działanie ciepła winny być następujące:

  224C 264C 288C
Boki 560 mm 560 mm 585 mm
Ściana tylna 610 mm 610 mm 585 mm


Odległości te mogą być zmniejszone o połowę jeśli ściany są wykonane z materiałów niepalnych oraz odpornych na działanie ciepła. Podobnie jest w przypadku, gdy ustawi się odpowiednią osłonę termiczną przed ścianami z materiałów łatwopalnych i podatnych na ciepło.

Opał

Piece FEDERAL są przystosowane do wykorzystywania w nich drewna jako paliwa podstawowego. Nie należy stosować innego rodzaju paliwa. Należy używać drewna w polanach suszonych na wolnym powietrzu tj o wilgotności poniżej 20% (18 miesięcy po wyrębie, w tym 6 miesięcy na wolnym powietrzu).
Zbyt świeże drewno powoduje zły proces spalania, co prowadzi do wywołania zjawiska bistrowania. Drewno wilgotne nie grzeje. Jego energia zużywana jest na odparowanie wody z polan.
Wartość kaloryczna drewna zależy od jego jakości.
Używanie nieedpowiedniego drewna, pomijając już kwestię jego wartości grzewczej, powoduje wiele niedogodności: cofanie się spalin, zaczernienie szyby, bistrowanie.

Uchwyty regulacyjne i ich funkcja

Dwa uchwyty wlotu powietrza regulują ilość powstającego ciepła oraz czas spalania.
Piece kominkowe FEDERAL są wyposażone w dwa uchwyty wlotu powietrza regulujące ilość powietrza dochodzącego do wnętrza pieca. Generalnie zwiększając ilość powietrza wlatującego do wnętrza pieca, ogień staje się bardziej żywy i spala szybciej. Natomiast zmniejszenie dopływu powietrza wydłuża proces spalania.

Dźwignia regulacji wlotu powietrza spalania znajduje się na lewym boku pieca w części dolnej. Dźwignia steruje dwoma klapami wlotu powietrza, które znajdują się na przodzie urządzenia. Otwarcie klap wlotu powietrza umożliwia wniknięcie powietrza potrzebnego do wstępnego spalania oraz inicjuje proces czyszczenia szyby przez powietrze.
Aby otworzyć klapy należy obrócić dźwignię w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara (od prawej do lewej). Klapy są całkowicie otwarte gdy dźwignia znajduje się w pozycji "16h30". Aby zamknąć klapy należy obrócić dźwignię w kierunku zgodnym z ruchem 'wskazówek zegara (od lewej do prawej). Klapy są całkowicie zamknięte gdy dźwignia jest opuszczona do dołu.

Uchwyt regulacji powietrza spalania komory katalitycznej znajduje się na lewym boku urządzenia, powyżej drzwi bocznych paleniska. Uwalnia on powietrze wstępnie ogrzane wewnątrz pieca aby wzmocnić proces spalania z katalizatorem. Można obracać uchwyt regulacji za pomocą wielofunkcyjnej rączki do drzwi. Przejście powietrza jest otwarte jeśli poruszamy uchwytem od prawej do lewej. Przejście zostaje zamknięte jeśli obracamy nim w kierunku odwrotnym.

Uchwyt regulacji szybra komory katalitycznej znajduje się na lewym boku pieca w części górnej. Szyber można ustawić w dwóch pozycjach: otwarty w momencie rozpalania ognia oraz zamknięty celem zwiększenia wydajności i ilości ciepła oraz podczas spalania z katalizatorem. Aby otworzyć szyber należy obrócić uchwyt od prawej do lewej, aby go zamknąć - od lewej do prawej.
Szyber powinien być otwarty na krótki czas w następujących przypadkach: w trakcie rozpalania ognia, dokładania drewna lub gdy drzwi paleniska przednie lub boczne są otwarte.

Drzwi boczne i przednie paleniska.
Drzwi boczne paleniska umożliwiają w łatwy sposób dokładanie drewna podczas gdy drzwi przednie paleniska służą temu celowi okazyjnie. Mimo, że drzwi przednie są zamknięte, istnieje możliwość podziwiania ognia przez panoramiczną szybę ceramiczną.
Wszystkie uchwyty regulacyjne są łatwo dostępne i pod kontrolą:
- termometr
- szyber
- uchwyt regulacji wlotu powietrza komory katalitycznej
- drzwi boczne paleniska
- dźwignia wlotu powietrza spalania
- panoramiczna szyba ceramiczna
- drzwi przednie paleniska
- klapy wlotu powietrza.
Termometr umieszczony na pokrywie pieca pokazuje temperaturę w każdym momencie. Wysokość temperatury wskazuje kiedy zwiększyć lub zmniejszyć dopływ powietrza, kiedy otworzyć lub zamknąć szyber pokazujący czy działa katalizator oraz kiedy należy dołożyć drewna.
Termometr dostarcza nam dokładnych wskazówek odnośnie funkcjonowania.

 

Federal w wersji specjalnej

(kliknij, aby powiększyć)