Sauny ogrodowe
w pytaniach i odpowiedziach

Sauny Design Domki saunowe i Sauny ogrodowe Wanny SPA
» Domki ogrodowe « » Sauny « » Aktualności « » Promocje « » Dla prasy i architektów« » Kontakt «

Poniżej prezentujemy "Najczęściej zadawane pytania" dotyczące domków drewnianych i saun ogrodowych. Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami.

 

 

Przygotowanie do budowy


Czy na taki domek w ogrodzie będzie potrzebne pozwolenie na budowę, czy jakieś zgłoszenie? Jak to wygląda od strony urzędowej?

Budowa drewnianego domku ogrodowego do 35m2 powierzchni zabudowy nie wymaga pozwolenia na budowę. Jednak każdorazowo wymaga zgłoszenia tego faktu do właściwego terytorialnie urzędu, zwykle Starostwo Powiatowe lub Urząd Miasta.

Terminy: zgłoszenia należy dokonać 30 dni przed rozpoczęciem robót budowlanych.
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118 z późn. zm.)

Pamiętajmy, że budynek gospodarczy musi być zgodny z tym, co wynika z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub - w przypadku jego braku - z decyzją o warunkach zabudowy.

UWAGA
Jeżeli działka, na której zamierzamy wybudować domek saunowy znajduje się w obszarze, dla którego uchwalono miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego należy udać się do urzędu miasta lub gminy, by sprawdzić:
- czy działka jest "budowlana", tzn. czy znajduje się w terenach, dla których dopuszczono możliwość zabudowy budynkiem gospodarczym (parterowym budynkiem rekreacji indywidualnej, oranżerią lub altaną),
- czy w planie określono parametry, które takie budynki winny spełniać (np. wysokość, kąt nachylenia połaci dachowej, rodzaj pokrycia dachu);

W jakiej odległości od granicy działki można postawić domek ogrodowy?

Ustawową odległość umiejscowienia domku od granicy reguluje:
Rozporządzenie ministra infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU z 2002 r. nr 75, poz. 690 z późn. zm.). Można również dopytać we właściwym urzędzie (Starostwo Powiatowe lub Urząd Miasta).

Na zgłoszenie można postawić domek z zachowaniem minimalnej odległości od granicy działki - 4 metry lub 3 jeżeli na ścianie przygranicznej nie znajdą się okna ani drzwi.

Umiejscowienie takiego domku bliżej lub w samej granicy działki jest możliwe przy pozwoleniu na budowę, jeżeli plan zagospodarowania przestrzennego dla danej lokalizacji na to pozwala. Wiąże się to jednak ze wszystkimi formalnościami niezbędnymi do otrzymania pozwolenia na budowę (projekt budowlany, mapy projektowe itp.)

Jakie przyłącza należy doprowadzić do domku?

Niezbędne jest doprowadzenie zasilania elektrycznego, którego rodzaj i moc należy dopasować do montowanych wewnątrz urządzeń. W przypadku ogrzewania sauny piecem elektrycznym, wymagane jest zasilanie trójfazowe 400V 3N~ (szczegółowe informacje na temat przyłącza elektrycznego i jego zabezpieczeń znajdziesz w Poradniku Instalatora »). Pozostałe media, takie jak kanalizacja, woda, Internet doprowadzamy w zależności od planowanego użytkowania domku, np. budowy natrysku czy toalety.

Przykładowo: Zakładając, iż domek będzie posiadał saunę o powierzchni 4-5 m2 ogrzewaną piecem elektrycznym o mocy 9kW, zalecamy doprowadzenie zasilania trójfazowego 400V 3N~ przewodami zasilającymi 5x4 mm2 o zabezpieczeniu 20 A. Uwzględnia to dodatkowy zapas mocy pod oświetlenie i inne odbiorniki elektryczne małej mocy.


Jak należy przygotować teren pod budowę domku ogrodowego?

 

Przygotowanie terenu pod budowę domku wraz z wszelkimi instalacjami leży po stronie inwestora. Domek wymaga odpowiednio przygotowanego i utwardzonego podłoża. Można to wykonać na trzy sposoby:
  1. ŁAWA BETONOWA



  2. KOSTKA BRUKOWA



  3. BLOCZKI BETONOWE




Chciałbym za rok przenieść domek w inne miejsce, czy jest to możliwe?

Należy o tym fakcie poinformować przed zakupem, gdyż w takim przypadku domek jest budowany na specjalnej platformie stalowej, która umożliwia za pomocą dźwigu jego późniejszy transport. Po zamocowaniu czterech specjalnych śrub z uchem możliwe jest przeniesienie domku.


 

Jakie zagłębienie muszę wykonać w tarasie, żeby podłoga była na tym samym poziomie co taras?

Jeżeli chodzi o poziom podłogi domku (tzw. zero) to będzie on na wysokości około 14 cm ponad poziomem płyty fundamentowej (poglądowy schemat poniżej).


Do miejsca w ogrodzie, gdzie chcemy postawić saunę prowadzi ścieżka - około 80cm szeroka - na pewno się nie da wjechać samochodem. Czy to jakoś przeszkadzać będzie w ewentualnym montażu?

W kwestii dostępu do miejsca montażu domku saunowego, ścieżka (brak dojazdu samochodem) nie jest dla nas żadnym problemem.


Czy montaż domku można przeprowadzić zimą?

Ze względu na uwarunkowania techniczne dotyczące budowy domku, montaż musi zostać wykonany przy temperaturze otoczenia powyżej 10 stopni Celsjusza i sprzyjających warunkach pogodowych.



Konstrukcja

W jakiej technologii wykonywane są domki ogrodowe?


Budowane w naszej firmie domki saunowe posiadają konstrukcję szkieletową z izolacją ścian, dachu i podłogi.

Szczegółowe informacje o konstrukcji i izolacji domku przesyłane są wraz z ofertą.


Czy ściana domku jest również ścianą sauny?


Nie. Sauna wewnątrz naszych domków saunowych jest zawsze odrębną konstrukcją z własną izolacją i ekranem aluminiowym. Dodając do tego izolację ścian, sufitu oraz podłogi domku, otrzymujemy idealne zabezpieczenie termiczne sauny (co jest kluczowe w naszej strefie klimatycznej). Ma to ogromny wpływ na późniejsze użytkowanie sauny, szybkość nagrzewania, zużycie energii elektrycznej itp.


 

 

Co z wentylacją, czy domek jest jakoś zabezpieczony przed wilgocią? Czy są jakieś nawiewy wywiewy itp. ?

Domek jest wyposażony w wentylację grawitacyjną.



Ile razy jest malowana deska elewacyjna domku i jaką farbą?

 

Elewacja domku jest zabezpieczona trójwarstwowo. Pierwsza warstwa to impregnat penetrujący Altax Penetrin, następnie kładzione są dwie warstwy impregnatu ochronno-dekoracyjnego Altax.
Jak podaje Przedsiębiorstwo „Altax” Sp. z o.o. preparat ten zapewnia 7 LAT ochrony - posiada wysoką trwałość i odporność na czynniki atmosferyczne (wodę, śnieg, wilgoć, słońce, promieniowanie UV)

 

Czy kolor zewnętrzny sauny można sobie wybrać? Na bardziej ciemny...

 

Impregnację wykonujemy używając szybkoschnącego impregnatu ochronno-dekoracyjnego ALTAX (próbnik poniżej).


Czym zabezpieczony jest dach i jak jest odprowadzana woda z dachu?

Dach pokryty jest papą bitumiczną. Wykonana jest także obróbka wraz z orynnowaniem do odprowadzania wody.

Czy można przedłużyć domek o dodatkowe 90 cm? Chciałbym o 40 cm powiększyć saunę i o 50 cm poszerzyć przedsionek ?

Oczywiście. Każdy domek może zostać wykonany według indywidualnych wymiarów klienta. Układ wnętrza, ilość i rodzaj przeszkleń jak również wyposażenie mogą być dowolnie modyfikowane.



Wyposażenie dodatkowe

Czy instalacja natrysk/wc/umywalka wpłynie na koszt wyceny domku?

Instalacja wc i natrysku nie wpływa na wycenę domku, ponieważ wyposażenie i wykończenie tych pomieszczeń inwestor wykonuje we własnym zakresie. Firma Tapis w wycenie uwzględnia postawienie ewentualnych ścianek działowych pod te pomieszczenia (układ wnętrza do ustalenia).


Nie mam możliwości doprowadzenia "siły" do domku.
Czy jest możliwość montażu w saunie pieca opalanego drewnem?

Tak, jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, które pozwala nagrzać saunę oraz dodatkowo zapewnia ogrzewanie w pomieszczeniu relaksacyjnym. Piece, które oferujemy posiadają przeszklone drzwiczki, co zapewnia klimat i nastrój prawdziwego kominka, co jest szczególnie doceniane w chwilach relaksu po saunowaniu.

Foto: Domek saunowy Crux z piecem opalanym drewnem.
Od lewej: Widok z pomieszczenia relaksacyjnego - biała zabudowa termiczna ściany przygotowana do wykończenia kamieniem ozdobnym; Wnętrze sauny - Korpus pieca ze zbiornikiem na kamienie w zabudowie drewnianej z systemem spalinowym.

Wraz z montażem pieca opalanego drewnem wykonujemy:

  • tylną ścianę izolowaną za częścią pieca, wykonaną z płyty krzemianowo-wapiennej (do wykończenia we własnym zakresie np. płytkami, cegłą, kamieniem naturalnym),
  • dwuścienny komin spalinowy zakończony rotowentem,
  • zabezpieczenie podłogi i części przed piecem przy pomocy szyby hartowanej 8mm

Czy w domku mogę mieć saunę infrared?

Saunę infrared możemy wybudować w domku saunowym na trzy sposoby:
  1. budujemy tylko saunę infrared
  2. saunę fińską łączymy z sauną infrared w jednej kabinie
  3. budujemy dwie osobne kabiny, jedna to sauna fińska, druga - sauna infrared.

Wszystkie sauny infrared budowane przez TAPIS.PL są wyposażone w najnowszej generacji kwarcowe promienniki podczerwieni Philips - Dr Fisher Vitae, więcej »

Czy jest przewidziane jakieś ogrzewanie w pokoju do wypoczynku / łazience ?

Opcjonalnie proponujemy ogrzewanie za pomocą paneli na podczerwień 350-500-750 W

Można także wykorzystać piec opalany pelletem, kominek lub tradycyjny piec wolnostojący opalany drewnem.

 

Czy w domku można zamontować rolety lub żaluzje?

Jeżeli chodzi o rolety to my polecamy i montujemy zewnętrzne rolety z napędem elektrycznym i przełącznikiem klawiszowym.


TAPIS.TV: Rolety zewnętrzne z napędem w domku saunowym CARINA.


Można także we własnym zakresie zamontować inne rolety.

 

Czy w domku można zamontować okna z lustrem weneckim?

Jest taka możliwość. Możemy zamontować okno z lustrem weneckim zarówno w saunie jak i w części relaksacyjnej.

Okna z lustrem weneckim
Foto: Domek Fornax z oknami z lustrem weneckim - widok z zewnątrz.

Okna z lustrem weneckim - widok z sauny
Foto: Domek Fornax z oknami z lustrem weneckim - widok od środka (z sauny).


Czy w domku saunowym można zamontować piec 2-funkcyjny (combi) ?

Tak, jednak są z tym związane pewne niedogodności. Zimą należy spuszczać wodę z zasobnika pieca lub zapewnić stałe ogrzewanie w domku utrzymujące temperaturę powyżej 0°C. Nie możemy bowiem dopuścić do zamarznięcia wody w zasobniku pieca.

Zobacz także felieton: Jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny piec do sauny?

Czy sauną można sterować zdalnie?

Sauną możemy sterować za pomocą tabletu lub smartfonu używając dodatkowego modułu EOS WEB APP, który wymaga połączenia z Internetem, więcej »

 

 

 

 

Użytkowanie

Chciałbym jeszcze dopytać o warunki korzystania z takiego domku w zimie. Czy można korzystać przy minusowej temperaturze powietrza? Jakie są zasady korzystania w takich warunkach żeby nie dopuścić do awarii instalacji wodno-kanalizacyjnej. Ja chciałabym tam mieć natrysk/wc.

 

Z sauny suchej można korzystać podczas mrozów bez żadnych problemów. Natomiast co do użytkowania natrysku i WC, należy doprowadzić wodę i kanalizację na odpowiedniej głębokości i zapewnić ogrzewanie domku, które zapobiegnie zamarznięciu tych instalacji. Ewentualnie można wyposażyć przyłącze wody w zawór spustowy i spuszczać wodę na okres zimowy. Ten drugi sposób jednak pozbawia nas możliwości korzystania z natrysku i WC zimą (podczas mrozów).

 

 


  Zobacz nasze realizacje z innych działów:
  » Sauny Galeria « » Grille Galeria «

  Zobacz nasze realizacje z innych działów:
» Piece Galeria « » Kominki Galeria «